IDC hlásí světlé zítřky výdajům na IT ve střední a východní Evropě

IDC předpokládá, že tvrdé dopady ekonomiky ve střední a východní Evropě v posledních letech opadají a IT odvětví se opět uzdravuje.

IDC hlásí světlé zítřky výdajům na IT ve střední a východní EvropěIDC uvádí, že poptávka zabrzděná napříč regionem roste a pozastavené projekty se opět otevírají. Řada nedávných analytických reportů z jednotlivých segmentů má poukazovat na zlepšující se situaci v CEE.

Nejrychleji rostoucím segmentem v regionu střední a východní Evropy jsou podle IDC smartphony a tablety, u nichž letos výdaje meziročně rostly o 10 %.

IDC tvrdí, že zlepšující se ekonomické podnebí a rostoucí poptávka spotřebitelů se odrazí také na IT výdajích dalších odvětví.

Růst retailů nabývá na rychlosti

Retaileři v CEE modernizují obchody i vybavení a e-commerce roste napříč regionem.

Kromě klíčových IT systémů, řešení pro řízení obchodu a dodavatelského řetězce, logistických řešení a networkingu investuje retail do samoodbavovacích pokladen, POS terminálů a řešení pro e-commerce a mobilitu. To má v následujících několika letech přinést roční průměrný růst výdajů na IT v segmentu o 8 %.

Výroba posiluje

Středoevropské členské státy EU se dále stávají nízkonákladovými výrobními centry pro západní trhy. Se zlepšením trhu přijde i růst výdajů do IT, říká IDC.

Analytici očekávají, že výrobní podniky investují do IT v zemích CEE příští rok o 5,9 % více a v roce 2015 o 5,7 % více.

Telekomunikace jsou stabilní

Kromě spotřebního trhu jsou telekomunikace měřítkem IT výdajů největší vertikálou představující 14,5 % celkových výdajů na IT ve střední a východní Evrpoě.

Telco operátoři vynaloží nejvíce na rozvoj sítě a správu. IDC v segmentu odhaduje 4% meziroční růst IT investic do roku 2017, ale především pak 8% meziroční růst do IT služeb a softwaru.

Veřejné služby a zelené energie

IDC očekává, že regulatorní rámec a tlak na zavádění zelené energie ve státech EU podpoří v letech 2014 a 2015 výdaje na IT. Na odhadovaném růstu výdajů o 7 % se však do značné míry podepíšou modernizační projekty v oblasti energetiky v Rusku.

Ne všude pšenka IT pokvete

Analytici samozřejmě upozorňují, že skutečná míra růstu IT investic v segmentech se bude v jednotlivých zemích CEE lišit.

Jako příklad uvádí IDC vládní výdaje na IT do roku 2017. Negativní vývoj očekává v Rumunsku. Na Slovensku a v Chorvatsku předpokládá 7% růst a v Polsku pak méně než 4 % nárůst. O ČR se IDC nezmiňuje, čemuž se vzhledem k politické situaci u nás nelze divit.

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © arahan - Fotolia.com

Komentáře