IDC: Globální výdaje na telekomunikační služby zůstanou na stejné úrovni jako vloni

Přestože lidé v karanténě více využívají telekomunikační služby, tržby operátorů razantně nerostou. Většina domácností totiž disponuje neomezenými tarify i internetem. Negativně se promítnou i zavřené maloobchodní prodejny.

IDC: Globální výdaje na telekomunikační služby zůstanou na stejné úrovni jako vloniSpolečnost IDC ve své aktuální zprávě uvádí, že výdaje na telekomunikační služby by se letos měly vyšplhat na 1,6 bilionu dolarů, tedy na víceméně stejnou částku jako v roce 2019. Pandemie koronaviru trh ovlivňuje pozitivně i negativně.

Karanténní opatření, kdy lidé tráví většinu času doma a z domova často i pracují, vedou ke zvýšenému využívání telekomunikačních služeb. Zájem o služby však ještě neznamená, že by poskytovatelům razantně rostly tržby.

Většina domácností má totiž analytiků neomezené tarify i internetové služby. Výdaje podnikového segmentu zase brzdí očekávání či již pociťování tvrdého ekonomického dopadu pandemie onemocnění covid-19.

Těžký dopad uzavřených prodejen

IDC uvádí, že klíčovými faktory, které trh ohrožují, je pokračující přechod na IP a cloudové služby, nižší průměrný příjem na uživatele a snižování růstu HDP v druhé polovině roku.

Mobilní operátoři se budou rovněž potýkat s nižšími příjmy zejména ze strany spotřebitelů. Maloobchodní prodejny jsou totiž v době karantény uzavřené, což komplikuje aktivaci nových zařízení a tarifů.

Vývoj investic v jednotlivých technologických segmentech je vlivem pandemie značně nejistý,“ říká Carrie MacGillivrayová z IDC. „Očekáváme však, že trh telekomunikačních služeb bude lépe vypovídat o současných podmínkách než jiné segmenty trhu ICT.“

Současná situace zdůrazňuje, jak je důležité být ve spojení. Telekomunikační služby tak v této těžké době slouží jako důležité spojovací mosty,“ dodává.

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © happysunstock - Fotolia.com

Komentáře