IDC: Globální výdaje na služby veřejného cloudu se do roku 2023 zdvojnásobí

Zatímco letos by investice do služeb a infrastruktury veřejného cloudu měly dosáhnout výše 229 miliard dolarů, v roce 2023 by to mělo být více než 500 miliard. Největší díl výdajů spolkne SaaS, nejrychleji porostou investice do IaaS.

IDC: Globální výdaje na služby veřejného cloudu se do roku 2023 zdvojnásobíAnalytická společnost IDC předpokládá, že celosvětové výdaje na služby a infrastrukturu veřejného cloudu se v období 2019-2023 více než zdvojnásobí. Do roku 2023 by měly růst v průměru o 22,3 % ročně a dosáhnout hodnoty téměř 500 miliard dolarů.

Nasazování veřejných (sdílených) cloudů i nadále raketově roste,“ říká Eileen Smithová z IDC. „Podniky zejména v oblasti služeb, telekomunikací a retailu pokračují v transformaci směrem k softwaru jako službě a infrastruktuře jako službě.“

Zájem o software i infrastrukturu

Letos by se investice do veřejného cloudu měly vyšplhat na zhruba 229 miliard dolarů. Největší kategorií bude i nadále SaaS (software jako služba), kam spadají cloudové aplikace a software pro systémovou infrastrukturu.

IDC uvádí, že podniky budou ve velké míře investovat do aplikací z kategorií ERM (řízení podnikových zdrojů) a CRM (řízení vztahů se zákazníky). Ze softwarové nabídky budou dominovat bezpečnostní řešení.

Druhou největší kategorií bude IaaS (infrastruktura jako služba), kam spadají výdaje na servery a úložiště, následovaná PaaS (platforma jako služba). IaaS bude zároveň nejrychleji rostoucí kategorií s průměrným ročním růstem o 32 %.

Analytická společnost dodává, že výdaje na PaaS budou stoupat téměř stejně rychle (v průměru o 29,9 % ročně), přičemž nejvíce poroste poptávka po softwaru pro správu dat, aplikačních platformách a integračním a orchestračním middlewaru.

Investují služby, diskrétní výroba i bankovnictví

Trojici nejsilnějších odvětví budou tvořit profesionální služby, diskrétní výroba a bankovnictví, přičemž budou stát za více než třetinou všech výdajů na služby veřejného cloudu.

Investicím do IaaS se podle IDC budou věnovat zejména podniky zabývající se datově náročnými službami. Výsledkem bude, že v odvětví služeb budou výdaje na IaaS tvořit více než 40 %, zatímco v ostatních odvětvích to bude méně než 30 %.

Analytická společnost dodává, že profesionální služby ve sledovaném období zaznamenají nejrychlejší růst mezi všemi odvětvími, a to v průměru o 25,6 % ročně.

Zdroj: IDC
Úvodní foto: kras99 @ Fotolia.com

Komentáře