IDC: Globální výdaje na digitální transformaci v roce 2022 stoupnou na 2 biliony dolarů

Do digitální transformace budou investovat především odvětví diskrétní a procesní výroby, doprava a retail. Výdaje v roce 2019 poputují třeba do digitálního dodavatelského řetězce či platforem pro omnichannel.

IDC: Globální výdaje na digitální transformaci v roce 2022 stoupnou na 2 biliony dolarůSpolečnost IDC ve své nejnovější zprávě uvedla, že celosvětové podnikové výdaje na technologie a služby umožňující digitální transformaci (DX) v roce 2022 dosáhnou hodnoty 1,97 bilionu dolarů. V období 2017-2022 by pak podle IDC měly vykázat růst 16,7 % ročně.

IDC odhaduje, že do roku 2020 bude 30 % společností z kategorie Global 2000 investovat do rozvoje svých digitálních strategií částku rovnající se minimálně desetině tržeb,“ uvedl Shawn Fitzgerald, šéf výzkumu ve Worldwide Digital Transformation Strategies.

Posun ke kapitálovému financování je podle Fitzgeralda důležitý, jelikož napovídá, že šéfové firem začínají digitální transformaci považovat za dlouhodobou investici. Odhodlání financovat technologie a služby DX se tak přelije i do následující dekády.

Výdaje na digitální transformaci v roce 2019: 1,25 bilionu dolarů

Zpráva uvádí, že v roce 2019 dosáhnou výdaje na digitální transformaci hodnoty 1,25 bilionu dolarů. Za téměř polovinou výdajů podle IDC budou stát čtyři odvětví: diskrétní výroba (220 miliard), procesní výroba (135 miliard), doprava (116 miliard) a retail (98 miliard).

Pro diskrétní a procesní výrobu IDC předpovídá, že povedou především investice do výroby smart zařízení. Obě odvětví mají v následujícím roce investovat přes 167 miliard dolarů do výroby smart zařízení, 46 miliard do digitální inovace a 29 miliard do optimalizace digitálního dodavatelského řetězce.

IDC odhaduje, že v odvětví dopravy se bude investovat především do optimalizace digitálního dodavatelského řetězce. To znamená, že výdaje na řízení nákladní dopravy a inteligentní plánování se vyšplhají na téměř 65 miliard dolarů.

Globální retail pak do digitální transformace podle IDC nasype téměř 27 miliard dolarů. Investovat se bude hlavně do platforem pro omnichannel, rozšířené virtuální zkušenosti, kontextualizovaného marketingu na prodejnách a plateb příští generace.

Kruhový graf – Top odvětví podle podílu na trhu

Graf digitální transformace top odvětvíZdroj: IDC

Investovat se bude hlavně do řízení nákladní dopravy a autonomních operací

IDC uvádí, že napříč průmyslovými odvětvími budou v roce 2019 největší výdaje vynaložené na řízení nákladní dopravy (60 miliard dolarů), autonomní operace (54 miliard), robotickou výrobu (46 miliard) a inteligentní systémy pro řízení distribuce elektřiny, plynu a vody (45 miliard).

Z koláče průmyslových výdajů na technologie DX ukusují největší díl internet věcí a počítačové kognitivní technologie,“ vysvětluje Eileen Smith z IDC. „Technologie jako AI nebo strojové učení radikálně mění způsob, jakým podniky pracují s daty.“

Craig Simpson z IDC zase uvádí, že poptávka po digitální transformaci stoupá zběsilým tempem. „Z oblastí, které byly ještě před rokem považované za pilotní projekty, se v některých odvětvích staly široce používané mechanismy.“

Jeden hardware a službu, prosím

IDC se domnívá, že z technologického úhlu pohledu budou výdaje na hardware a služby v roce 2019 představovat více než 75 % všech investic do digitální transformace. Ve výdajích na služby povedou IT služby (152 miliard dolarů) a služby připojení (147 miliard).

V kategorii hardwaru budou podle IDC růst výdaje na podnikový hardware, osobní zařízení a infrastrukturu IaaS. Investice do softwaru podporujícího digitální transformaci se pak v roce 2019 mají vyšplhat na 288 miliard dolarů.

Zdroj: IDC
Úvodní foto: kras99 @ Fotolia.com

Komentáře