IDC: Globální trhy switchů a routerů pokračují v solidním růstu, náš region nikoliv

Trh switchů v prvním čtvrtletí 2019 vyrostl o 7,8 %, trh routerů pak o 8,2 %. Nejrychleji roste poptávka po switchích podporujících 100Gb a 25Gb ethernet. Náš region CEE však vyrostl jen o 0,3 %.

IDC: Globální trhy switchů a routerů pokračují v solidním růstu, náš region nikolivSpolečnost IDC ve své zprávě hovoří o pokračujícím pozitivním vývoji na celosvětových tržích switchů a routerů. Trh switchů pro 2. a 3. vrstvu vykázal v prvním čtvrtletí tohoto roku nárůst 7,8 % na 6,8 miliardy dolarů.

Trh routerů potom vyrostl o 8,2 % na 3,6 miliardy dolarů. Situaci podle Rohita Mehry z IDC nahrává fakt, že organizace z celého světa pokračují v digitální transformaci a uvědomují si, že sítě hrají v tomto ohledu mimořádně důležitou roli.

Nejrychleji rostla poptávka po 25Gb

Analytici naznačují, že i nadále prudce roste poptávka po switchích podporujících 100Gb ethernet. Tento segment v prvním kvartálu 2019 dosáhl 3,6 milionu prodaných portů, což představuje nárůst o 85,3 %. Příjmy segmentu vzrostly o 59 % n a 1,2 miliardy dolarů.

Působivý růst zaznamenaly i 25Gb řešení – poptávka po nich meziročně vzrostla o 133,3 % na 304 milionů dolarů, počet prodaných kusů stoupl o 104,8 %. Naopak prodej 40Gb switchů poklesl o 21,3 %.

Segment 10Gb switchů v prvním čtvrtletí tohoto roku vzrostl o 8,6 % a v současné době drží 28,7% podíl na trhu. Poptávka po 1Gb řešeních stoupla o mírných 2,9 %, tvoří však 40,3 % celkových tržeb trhu.

Poptávka ve střední a východní Evropě stagnuje

Z geografického hlediska se nejvíce dařilo trhu na Blízkém Východu a v Africe, kde meziročně posílil o 9,5 %. Západní Evropa vykázala mírný 3,5% růst a náš region střední a východní Evropy ve sledovaném období stagnoval při 0,3% růstu.

Co se týče jednotlivých výrobců, vrcholnou příčku udrželo Cisco s meziročním nárůstem o 8,3 %; v současné době drží nadpoloviční většinu trhu. S velkým odstupem druhá skončila společnost Huawei, která však zaznamenala 18,9% růst.

Ještě vyšší růst vykázala třetí Arista Networks, a to o 24 %. Společnost se soustředí hlavně na hyperškálovatelná řešení a poskytovatele cloudových služeb. Naopak čtvrté HPE oslabilo o 5,6 % a společnost Juniper se propadla dokonce o 23,4 %.

Graf – Kvartální vývoj podílů největších výrobců switchů

Graf – Kvartální vývoj podílů největších výrobců switchů

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © kubais - Fotolia.com

Komentáře