IDC: Globální trhy switchů a routerů dosáhly ve druhém kvartálu solidního růstu

Za dobrým vývojem obou trhů podle analytiků stálo budování cloudových datacenter a poptávka po rychlejších portech. Zároveň se opět připomíná možná budoucí převrat v podobě softwarově definovaných architektur.

IDC: Globální trhy switchů a routerů dosáhly ve druhém kvartálu solidního růstuSpolečnost IDC hovoří o pozitivním vývoji obou hlavních segmentů globálního trhu podnikového síťového hardwaru ve druhém čtvrtletí 2017. Trh switchů vyrostl o 7,8 % na 6,43 miliardy dolarů a trh routerů vyrostl o 6,7 % na 3,92 miliardy dolarů.

Evropské regiony rostly o 5,5 %

V oblasti switchů pro 2. a 3. vrstvu došlo k růstu ve všech kategoriích s výjimkou modelů se 40Gb porty, u kterých se tržby výrobců snížily o více než 9 %. Nejvyššího růstu naopak zaznamenala 100Gb řešení s nárůstem obratu o 284 %.

Z geografického hlediska si meziročně nejvíce polepšily regiony Blízkého východu a Afrika a Asie a Tichomoří bez Japonska, které zaznamenaly shodný 16,8% růst. Západní a střední a východní Evropa pak rostly shodně o 5,5 %.

Trh v Severní Americe pak vykázal meziroční nárůst o 4,9 % a Japonsko stagnovalo při nepatrném nárůstu o 0,1 %. Jediným regionem, který ve druhém kvartálu nerostl, byla Jižní Amerika, kde došlo k meziročnímu poklesu o 3,3 %.

Blíží se softwarově definovaný převrat?

V oblasti routerů došlo k 11,2% nárůstu v kategorii modelů pro poskytovatele služeb, ale současně také k 7,1% propadu v kategorii modelů pro podniky. Jelikož je však segment poskytovatelů služeb výrazně silnější, trh celkově rostl.

IDC v souvislosti s routery znovu upozorňuje na potenciální převrat v podobě softwarově definovaných přístupů, které mohou zcela narušit tradiční modely síťových architektur.

Z geografického hlediska došlo k silnému růstu v regionu Asie a Tichomoří bez Japonska, a sice o 30,7 %. Trhy výrazně rostly i v oblastech střední a východní Evropy a Blízkého východu a Afriky (o 21 %, resp. 22 %). Zbytek regionů vykázal pokles.

Cisco stagnuje, HPE klesá, zbytek silně roste

Mezi výrobci switchů stále září Cisco, které sice ve druhém kvartálu vyrostlo jen o 3,8 % a nepatrně si pohoršilo z hlediska tržního podílu, ale přesto stále drželo 54,7 % trhu. Druhé Huawei vykázalo 40% růst a jeho podíl se zvýšil na 8,5 % tržní podíl.

HPE si v oblasti switchů naopak pohoršilo o 0,4 % a jeho podíl poklesl na 5,6 %, jen těsně nad 5,5 %, které držela Arista, jejíž výsledky se zlepšily o 50 %. První pětici doplňuje Juniper, který vyrostl o 33,2 % a držel 4,3 % trhu.

Graf – Vývoj tržních podílů největších výrobců switchů

IDC switche 2Q17

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © Silvano Rebai - Fotolia.com

Komentáře