IDC: Globální trh velkoformátových tiskáren v první polovině roku oslabil

Nejsou nové technologie, není motivace k investicím do nových velkoformátových tiskáren. Mírný růst zaznamenala jen západní Evropa, trh v regionu CEE vykázal nepatrný pokles.

IDC: Globální trh velkoformátových tiskáren v první polovině roku oslabilSpolečnost IDC uvádí, že celosvětový trh velkoformátových tiskáren vykázal v druhém čtvrtletí 2019 pokles a pokračoval tak v negativním trendu od začátku roku. Za slabými výsledky stojí dle analytiků zpožděný nástup nových technologií.

Prodej v některých regionech zaostal za očekáváním. Nedařilo se ani některým technologiím, které v uplynulých čtvrtletích rostly,“ říká Tim Greene z IDC. „Proto ani solidní výsledky ekosolventních a UV inkoustových zařízení neodvrátily celkový pokles.“

Západní Evropa sice podle analytické společnosti zaznamenala mírný růst, ten ovšem vymazaly silné propady v Severní Americe a Asii/Pacifiku. Pozitivní zprávou je, že náš trh střední a východní Evropy ve sledovaném období klesal jen velice mírně.

Mezi výrobci vše při starém

Co se týče jednotlivých výrobců, v žebříčku nejsilnější pětice nedošlo k žádným změnám. Na prvním místě se drží HP s 34,7% podílem prodaných zařízení, následované společností Canon se zhruba pětinovým podílem.

Třetí je Epson s 15,7 %, čtvrté Mimaki a pátý Roland pak již jen paběrkují s 3,3%, resp. 2,6% podílem na trhu. Společnosti Mimaki se však navzdory nízkému podílu prodaných tiskáren daří držet solidní podíl z hlediska obratu.

Tabulka – Srovnání největších výrobců podle podílu

Výrobce

Podíl prodeje

2Q19

Podíl obratu

2Q19

1. HP

34,7 %

20,8 %

2. Canon

19,5 %

10,6 %

3. Epson

15,7 %

8,3 %

4. Mimaki

3,3 %

8,9 %

5. Roland

2,6 %

4,6 %

ostatní

24,3 %

46,8 %

Celkem

100,0 %

100,0 %

Zdroj: IDC

Graf – Srovnání největších výrobců podle podílu

Graf – Srovnání největších výrobců podle podílu

Zdroj: IDC

Úvodní foto: © pab_map - Fotolia.com

Komentáře