IDC: Globální trh switchů zahájil rok 2018 zdravým růstem o bezmála 11 %

Zatímco za celý rok 2017 vyrostl světový trh switchů jen o 5,5 %, v letošním prvním kvartálu nasadil téměř dvojnásobné tempo. Podle analytiků z IDC by se takto navíc mohl vyvíjet i v následujících obdobích.

IDC: Globální trh switchů zahájil rok 2018 zdravým růstem o bezmála 11 %Společnost IDC uvádí, že globální trh ethernetových switchů pro druhou a třetí vrstvu vykázal v prvním čtvrtletí 2018 nárůst o zdravých 10,9 % na 6,29 miliardy dolarů. Celkový růst trhu za rok 2017 přitom činil pouze 5,5 %.

Za nárůstem tempa podle analytiků stojí dva hlavní faktory. Tím prvním je nástup nové generace inteligentních softwarově definovaných sítí, druhým pak poptávka po rychlejších switchích podporujících rozvoj cloudových řešení.

Trojciferný růst ve 25Gb a 100Gb segmentech

Nic to neilustruje lépe než výsledky 100Gb segmentu, který v prvním čtvrtletí zaznamenal 83% nárůst hodnoty a bezmála 118% nárůst prodaných portů. Ještě lépe se pak dařilo 25Gb segmentu s nárůstem hodnoty o 176 % a zvýšení počtu portů o 359  %.

Segment 40Gb switchů naopak trpěl 4 % pokles hodnoty a pouze 7% nárůst prodaných portů, za což zřejmě může jeho nevýhodná pozice. Pro uživatele, kterým stačí 25Gb modely, toho nabízí příliš mnoho, zatímco ti náročnější raději sáhnou po 100Gb řešeních.

Náš region zářil, Arista je světovou trojkou

Z geografického hlediska se velmi dobře dařilo regionu Asie a Tichomoří bez Japonska, který zaznamenal 21% nárůst hodnoty. Pozadu však nezůstal ani náš region střední a východní Evropy, který se blýskl nárůstem hodnoty o necelých 20 %.

Co se týče výrobců, hegemonem globálního trhu switchů zůstává Cisco, byť zaznamenalo mírný merizoční pokles tržního podílu z 55 % na lehce přes 53 %. Druhé Huawei si díky 41% růstu naopak polepšilo a místo loňských 6,3 % nyní drží přes 8 % trhu.

Na třetím místě skončila Arista, která díky bezmála 40% růstu dosáhla 6,5% podílu a přeskončila tak HPE, které vyrostlo „jen“ o 11 % růstu a udrželo prakticky stejný 6% podíl jako o rok dříve. První pětici uzavírá Juniper, který si meziročně pohoršil o 4,8 %.

Graf – Kvartální vývoj rozdělení sil na globálním trhu switchů

IDC swicthe 1Q18

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © Silvano Rebai - Fotolia.com

Komentáře