IDC: Globální trh switchů vykazoval zdravý růst během celého roku 2017 i v jeho závěru

I v závěrečném kvartálu loňského roku si globální trh switchů pro druhou a třetí vrstvu udržoval příznivé tempo. Z technického hlediska se výrazně dařilo 100Gb segmentu.

IDC: Globální trh switchů vykazoval zdravý růst během celého roku 2017 i v jeho závěruSpolečnost IDC uvádí, že globální trh ethernetových switchů pro druhou a třetí vrstvu vykázal v posledním čtvrtletí 2017 meziroční růst o 3,2 % na 6,9 miliardy dolarů. Za celý rok 2017 pak trh vyrostl dokonce o 5,4 % na 25,7 miliardy dolarů.

Trh ethernetových switchů pokračuje ve zdravém růstu, za kterým stojí nahrazování dosluhujícího hardwaru a investice do rychle rostoucích segmentů kampusových sítí a datacenter,“ shrnul vedoucí výzkumu IDC Petr Jírovský.

Podíl 100Gb segmentu se zdvojnásobil

Poptávka ze strany cloudových poskytovatelů a velkých podniků se postarala o velmi silný růst 100Gb segmentu, který v posledním kvartálu dosáhl hodnoty 661 milionů dolarů při 1,3 milionu prodaných portů. Jeho 9,6% tržní podíl byl dvojnásobný oproti předchozímu roku.

Podle analytiků se ujal také segment 25Gb/50Gb switchů, který v závěru loňského roku dosáhl hodnoty 124 milionů dolarů při více než 1 milionu prodaných portů. V důsledku toho naopak klesaly výsledky v segmentu 40Gb modelů.

Pokud jde o nižší segmenty, 10Gb switche sice zaznamenaly silný 37,2% nárůst prodaných portů, ale příjmy výrobců přesto poklesly o 2,7 % vlivem tlaku na ceny. Nejnižší 1Gb segment, který stále tvoří dvě třetiny trhu, pak vykázal mírný nárůst počtu prodaných portů a stagnaci hodnoty.

Cisco stagnovalo, Arista se dělí s HPE o třetí místo

Z geografického hlediska se dařilo trhu switchů v oblasti Asie a Tichomoří bez Japonska, která v posledním kvartálu 2017 vykázala 11,1% růst. Západoevropský trh podle IDC vyrostl o 2,8 %, zatímco oblast MEA zaznamenala 0,8% pokles, Jižní Amerika poklesla o 2,4 % a USA dokonce o 5,3 %.

Mezi výrobci stále dominovalo Cisco, které na konci roku 2017 drželo 53% tržní podíl, navzdory mírnému 1,3% poklesu výsledků. Huawei v posledním loňském kvartálu naopak vyrostlo o poměrně silných 8,1 % a drželo 10,3 % trhu.

Na třetím místě skončilo HPE, které díky 21,8% nárůstu výsledků drželo 5,9% podíl, ale také Arista, která vyrostla dokonce o 40,9 % a dosáhla totožného podílu. Pátý Juniper se pak musel v závěru roku smířit s poklesem výsledků o 7 %.

Graf – Kvartální vývoj výsledků největších výrobců

IDC switche 2017

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © Silvano Rebai - Fotolia.com

Komentáře