IDC: Globální trh switchů stagnuje, segment routerů vykazuje dvouciferný růst

Klesající ceny portů snižují tržby, avšak globální poptávka po switchích stabilně roste. Velmi dobře se daří trhu routerů, kde tržby vyrostly o více než 11 % a navíc se blíží nové příležitosti v podobě softwarově definovaných architektur.

IDC: Globální trh switchů stagnuje, segment routerů vykazuje dvouciferný růstGlobální trh ethernetových switchů pro 2. a 3. vrstvu dosáhl ve druhém kvartálu 2015 tržeb ve výši 5,8 miliardy dolarů, což představuje 1% zvýšení v meziročním srovnání. Trh routerů potvrdil, že již překonal nedávné špatné období, když za stejné období vyrostl o 11,5 %. Údaje přinesla pravidelná zpráva společnosti IDC.

Tržby stagnují, poptávka však roste

Switche udržel nad vodou region Severní Ameriky, kde došlo k 5,1% meziročnímu růstu tržeb. Všude jinde trh naopak vykázal mírný pokles, konkrétně o 2,4 % v regionu APAC, o 2,9 % v Jižní Americe a o 2,4 % v regionu EMEA.

Klesající tržby však nemusejí znamenat klesající poptávku. Například v segmentu 10Gb switchů došlo k poklesu globálních tržeb o 3,9 % na 2,1 miliardy dolarů, ale počet portů se meziročně zvýšil o solidních 16,4 %. Silného růstu tržby naopak dosáhly v segmentu 40Gb řešení, kde se meziročně zvýšily o bezmála 60 % na 500 milionů dolarů. V segmentu 1Gb switchů tržby poklesly o 1,5 % vlivem snižování cen.

Padající ceny portů mají negativní vliv na celkový růst trhu, ačkoliv poptávka po switchích, zejména v 10Gb a 40Gb segmentu, roste,“ uvedl ředitel výzkumu IDC Petr Jírovský, podle něhož zůstane trh i v příštích letech zajímavou a dynamickou oblastí díky nástupu rychlejšího, tedy 25Gb, 50Gb a 100Gb ethernetu.

Dobré zprávy z trhu routerů

V oblasti routerů došlo k pozitivnímu vývoji jak v segmentu podnikových routerů (růst o 8,3 %), tak v segmentu routerů určených poskytovatelům služeb (růst o 12,5 %). IDC dodává, že trh routerů zažije v následujících kvartálech nástup softwarově definovaných architektur, které budou skýtat řadu příležitostí pro byznys.

Z regionálního hlediska rostly tržby z routerů nejvíce v Jižní Americe (o 26,7 %), ale ani další regiony nezůstaly pozadu – v Severní Americe trh vyrostl o 11,3 %, v regionu EMEA o 10,4 % a v oblasti APAC o 8,9 %.

Neotřesitelným lídrem trhu switchů zůstává Cisco s 59,9% podílem. Ten se meziročně zvýšil o několik desetin díky 1,9% růstu tržeb. Světová dvojka HP ve druhém kvartálu naopak utržila o 2,9 % méně než před rokem a její tržní podíl se vlivem toho mírně ztenčil a dosahoval 9,5 %. Na dalších místech skončily s jednocifernými podíly společnosti Huawei, Juniper a Arista.

Graf – Srovnání a vývoj tržeb největších výrobců switchů (miliony dolarů)

 

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © kubais - Fotolia.com

Komentáře