IDC: Globální trh pracovních stanic poklesl v prvním kvartálu 2015 o 1,7 %

Stagnace trhu přišla po sedmi kvartálech růstu. Lídrem žebříčku výrobců stále zůstává HP.

IDC: Globální trh pracovních stanic poklesl v prvním kvartálu 2015 o 1,7 %Globální trh certifikovaných pracovních stanic si podle studie společnosti IDC po sedmi kvartálech silného růstu pohoršil. V prvním čtvrtletí 2015 se prodalo o 1,7 % méně jednotek než ve stejném období roku 2014, konkrétně 838 tisíc.

Z regionálního hlediska se pracovním stanicím dařilo na rozvojových trzích. V oblasti Afriky a Blízkého východu (MEA) trh vyrostl o 11 %, jen nepatrně za tím pak zaostal 10,3% růst trhu v oblasti Asie a Pacifiku. K jednocifernému růstu (o 4,9 %) došlo ještě v Jižní Americe.

V ostatních regionech, tedy v Kanadě, USA, západní Evropě, střední a východní Evropě a Japonsku, trh celkově poklesl o 4,6 %. Tyto oblasti společně tvoří více než tři čtvrtiny světového trhu. Nejhůře se pracovním stanicím dařilo v Japonsku, kde se trh propadl o 16,3 %.

HP stále jasným lídrem trhu, poklesu navzdory

Lídrem trhu zůstalo i v prvním kvartálu HP se 46,6% podílem, a to navzdory mírnému poklesu výsledků prodeje. Jednociferně poklesly i výsledky druhého Dellu, který jako jediný alespoň částečně drží krok s HP a drží 35,3% podíl.

Zbytek první pětice následuje až s velkým odstupem. Třetí Lenovo sice zaznamenalo dvouciferný růst výsledků, ale pořád drží pouze 11,2% podíl. Čtvrté Fujitsu ovládalo v prvním kvartálu necelá 4 % trhu, páté NEC už jen necelá 3 %.

Graf – Vývoj tržních podílů výrobců pracovních stanic

 

Zdroj: IDC
Komentáře