IDC: Globální trh podnikových switchů posílil o 3 %, routery naopak poklesly o 2 %

Stabilní mírný růst v oblasti ethernetových switchů byl podle IDC zapříčiněn pokračující digitalizací a nasazování cloudových řešení napříč celým světem. Český trh vykázal v tomto segmentu ve druhém kvartálu růst bezmála o 50 %.

IDC: Globální trh podnikových switchů posílil o 3 %, routery naopak poklesly o 2 %Globální trh ethernetových switchů pro druhou a třetí vrstvu vykázal ve druhém kvartálu meziroční růst o 3 % na 5,97 miliardy dolarů, zatímco trh podnikových routerů naopak poklesl o 2 % na 3,67 miliardy. Údaje přinesla nová zpráva společnosti IDC.

Český trh vyrostl bezmála o polovinu

Z geografického hlediska rostl trh switchů nejvíce v Jižní Americe, a sice o 8,5 %. V západní Evropě dosáhl růstu o 4 %, v regionu APeJ o 3,8 %, v Severní Americe o 3,5 % a v Japonsku o 1,2 %. V regionu střední a východní Evropy se hodnota trhu naopak meziročně snížila o 2,8 % a v oblasti Blízkého východu a Afriky o 4,9 %.

IDC však vyzdvihuje český trh jako světlou výjimku v rámci regionu a uvádí, že náš trh ethernetových switchů ve druhém kvartálu vyrostl o výrazných 49,2 %.

V žádném regionu sice nedošlo k žádnému masivnímu posunu, ale projekty týkající se digitální transformace a pokračující nástup veřejných a soukromých cloudů pomohly trhu ethernetových switchů k dosažení stabilního meziročního růstu,“ okomentoval výsledky viceprezident IDC Rohit Mehra.

IDC dále uvádí, že 10Gb switche vygenerovaly během druhého kvartálu příjmy ve výši 2,16 miliardy dolarů, což představuje meziroční nárůst o 3,2 %, přičemž počet prodaných portů vyrostl meziročně o 24,7 %. U 40Gb řešení, druhého segmentu, který táhne růst trhu, vyrostly tržby o 33,2 % na 750 milionů dolarů a počet prodaných portů se meziročně bezmála zdvojnásobil.

Routerům se dařilo hůře

Pokud jde o routery, trh zažil již zmíněný 2% pokles. IDC rozlišuje kategorii podnikových routerů a routerů pro poskytovatele služeb, přičemž v prvním případě trh rostl o 3,4 % a ve druhém poklesl o 3,6 %. Podnikový segment podle IDC poroste na významu s rozvojem softwarově definovaných architektur a jeho růst je proto dobrou zprávou.

Z regionálního hlediska trh rostl pouze v Asii, a sice o 21,1 % v regionu APeJ a o 6,2 % v Japonsku. Zbytek světa zaznamenal pokles, konkrétně o 4,2 % v západní Evropě, 6,6 % v Severní Americe, 10,8 % na Blízkém východě a v Africe, o 17,7 % ve se střední a východní Evropě a o 28,2 % v Jižní Americe.

Cisco stále vede, ale ztrácelo

Lídrem trhu switchů i trhu routerů bylo ve druhém kvartálu Cisco, které však v prvním případě vykázalo pokles příjmů o 2,6 % a ve druhém o 8,5 %. I tak však na těchto trzích drží 57%, respektive 53% podíl.

HPE utrpělo odprodejem svého čínského byznysu H3C a jeho příjmy v oblasti switchů se propadly o 34,8 %. Podíl firmy v na trhu switchů dosahoval ve druhém kvartálu 6 %. Vydělené H3C bylo samo o sobě dost velké na to, aby se stalo světovou pětkou v oblasti switchů.

Huawei vykázalo dobré výsledky ve switchích i routerech, kde ve druhém kvartálu rostlo o 44 %, resp. 15,3 %. Na trhu routerů firma ve druhém čtvrtletí držela bezmála 19% podíl.

Graf – Vývoj podílů největších výrobců

 

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © Silvano Rebai - Fotolia.com

Komentáře