IDC: Globální trh IT poroste do roku 2020 o 3 % ročně

Analytici očekávají zvýšení hodnoty trhu ze 2,4 bilionu dolarů v roce 2016 na 2,7 bilionu v roce 2020. Investice nejvíce porostou v segmentu středních firem, IDC však upozorňuje i na dřímající poptávku menších podniků, která se projeví se zlepšením globální ekonomiky.

IDC: Globální trh IT poroste do roku 2020 o 3 % ročněSpolečnost IDC ve své upravené prognóze vývoje globálního trhu IT produktů a služeb uvádí, že roční příjmy vyrostou ze 2,4 bilionu dolarů v roce 2016 na 2,7 bilionu v roce 2020. To představuje složenou roční míru růstu ve výši 3 %.

Mezi odvětví, která podle analytiků potáhnou trh, patří průmysl, banky a telekomunikace, byť v případě posledního jmenovaného segmentu má teprve dojít ke zlepšení mírně pokulhávajícího růstu z posledních let. Tato tři odvětví se podle IDC během sledovaného období postarají o bezmála třetinu veškerých globálních tržeb.

Spotřebitelé se v roce 2015 sice postarali o čtvrtinu všech tržeb, ale jejich zájem o PC, tablety a chytré telefony se v poslední době snižuje, což oslabuje i celkový trh IT. IDC v příštích letech očekává mírný růst trhu tabletů (kam v jeho metodice spadají i zařízení 2v1), ale nakupovat je mají spíše podniky.

Nejdynamičtější budou středně velké podniky

Podnikové investice do nových projektů včetně analýzy dat nebo aplikací pro spolupráci zůstanou silné. Zejména středně velké firmy se hbitě pouští do technologií a řešení třetí platformy, a pokud zůstane globální ekonomika stabilní, v roce 2017 se k nim ve větším počtu přidají i menší firmy,“ uvedl viceprezident IDC Stephen Minton.

Hlavní část investic, více než 45 %, však stále obstarají korporace nad 1000 zaměstnanců, zatímco investice nejmenších firem o 1 až 9 zaměstnancích budou tvořit přibližně čtvrtinu. Zbytek připadne na střední (100 až 499 zaměstnanců) a velké (500 až 999 zaměstnanců) firmy, u kterých IDC očekává růst investic o 4,4 % ročně.

Malé podniky v některých regionech trpěly vlivem stagnující ekonomiky, ale nyní v tomto segmentu vidíme nárůst poptávky po IT řešeních, která se projeví vzápětí poté, co se zlepší ekonomická situace,“ dodal Minton.

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © Corgarashu - Fotolia.com

Komentáře