IDC: Globální trh chytrých telefonů letos vyroste o 5,5 %, pomůže poptávka po 5G

Silný první kvartál zažijí i chytré telefony – jejich prodej by měl celosvětově vyrůst o 13,9 %. Díky nástupu 5G by měl trh do roku 2025 posilovat v průměru o 3,6 % ročně.

IDC: Globální trh chytrých telefonů letos vyroste o 5,5 %, pomůže poptávka po 5GSpolečnost IDC předpovídá, že celosvětové dodávky chytrých telefonů v prvním čtvrtletí 2021 vyrostou o 13,9 %. Za celý rok by pak měly stoupnout o 5,5 %, přičemž do pozitivních čísel trh dostane především poptávka a nabídka po zařízeních s 5G.

Analytici zároveň očekávají, že globální trh chytrých telefonů v prognózovaném období 2020-2025 poroste v průměru o 3,6 % ročně.

„IDC zaznamenává silnou poptávku po chytrých telefonech i přes pokračující lockdowny a ekonomické obavy,“ potvrzuje Nabila Popalová z IDC s tím, že všechny části trhu – od dodavatelských řetězců až po spotřebitelské kanály – jsou připravené vyrovnat se i s dalšími vlnami izolačních opatření.

Podíl online prodejů chytrých telefonů podle IDC vloni vzrostl o osm procentních bodů na 30 %. „Nárůst výroby a vylepšené plánování v kombinaci se silnou zadrženou poptávkou ukazují, že trh si v následujících měsících udrží zdravý růst,“ doplňuje Popalová.

Dvě pětiny prodaných mobilů budou podporovat 5G

Analytická společnost odhaduje, že dva největší geografické trhy – Čína a Spojené státy – v roce 2021 vykážou růst o 6,0 %, resp. 3,5 %. Navzdory loňskému meziročnímu poklesu obou trhů o 10 až 11 % se očekává, že v letošním roce dodávky posílí vývoj 5G a úspěch nedávno uvedených iPhonů.

5G ostatně dle IDC zůstává hlavním hnacím motorem trhu. Tento trend ještě posílilo uvedení iPhonů 12 s podporou sítí nejnovější generace. V roce 2021 by tak mobily s 5G mohly tvořit přes 40 % všech prodaných zařízení, v roce 2025 jich pak bude až 69 %.

Analytici doplňují, že i díky 5G vzroste v letošním roce průměrná prodejní cena (ASP) chytrých telefonů na 363 dolarů – ještě v přechozí prognóze přitom odhadovali, že ASP v roce 2021 dosáhne 349 dolarů.

Růst průměrných prodejních cen je nicméně jen dočasný. Sílící konkurence v oblasti 5G telefonů s operačním systémem Android, zejména ze strany čínských vendorů, způsobí, že ASP mobilů s 5G do roku 2025 klesne na 404 dolarů.

Větší tlak na menší výrobce

Silný výkon v posledním čtvrtletí roku 2020 vedl k obrovskému tlaku na všechny výrobce originálního vybavení zvýšit výrobu,“ komentuje Sangeetika Srivastavaová z IDC. Tento tlak mohl způsobit dočasné problémy ve výrobě.

Na druhou stranu je pravděpodobné, že to ještě zesílí tlak na menší vendory. Výrobci komponentů totiž častěji upřednostňují větší výrobce, což těm menším ještě více komplikuje dosáhnutí cílených objemů,“ dodává Srivastavaová.

Graf – Prognóza pro trh chytrých telefonů do roku 2025

Graf – Prognóza pro trh chytrých telefonů do roku 2025

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © ra2 studio - Fotolia.com

Komentáře