IDC: Globální trh chytrých telefonů by se díky 5G měl příští rok vrátit k růstu

Analytici upozorňují, že přestože trh se vrátí k růstu již v příštím roce, skutečné oživení nastane až v roce 2022. Do roku 2023 pak bude polovina prodaných mobilů podporovat 5G.

IDC: Globální trh chytrých telefonů by se díky 5G měl příští rok vrátit k růstuSpolečnost IDC odhaduje, že celosvětový trh chytrých telefonů v letošním roce klesne o 9,5 % na 1,2 miliardy prodaných kusů. Trh by se však měl do roku 2022 zcela zotavit a za období 2017-2022 vykázat průměrný roční růst o 1,7 %.

Ryan Reith z IDC poukazuje na to, že pro všechny výrobce mobilních telefonů zůstává hlavní prioritou 5G, a to navzdory probíhající pandemii a nízké poptávce spotřebitelů.

Přestože někteří výrobci osekali své výrobní plány do roku 2020 tak, aby se přizpůsobili poklesu trhu, většina škrtů se týkala jejich portfolia zařízení s 4G,“ vysvětluje Reith s tím, že výrobci chtějí uvolnit prostor právě pro zařízení s 5G.

IDC odhaduje, že tlak na 5G ve spojení s nejistou ekonomickou situací uspíší pokles průměrných prodejních cen mobilů s 5G; průměrná prodejní cena těchto zařízení by podle analytiků měla v roce 2023 dosáhnout 495 dolarů.

I díky příznivé pořizovací ceně by tak polovina chytrých telefonů prodaných v roce 2023 měla podporovat 5G.

Skutečné oživení nastane až v roce 2022

IDC nicméně upozorňuje, že je důležité brát v potaz, že prognózy vydané před vypuknutím pandemie onemocnění covid-19 počítaly s tím, že trh chytrých telefonů poroste již v roce 2020.

Přestože očekáváme, že trh v roce 2021 posílí o 9 %, tento růst bude jen kompenzovat letošní propad. Ke skutečnému oživení dojde až v roce 2022, kdy se prodeje vrátí na předcovidovou úroveň,“ vysvětluje Nabila Popalová z IDC.

Při oživení trhu budou hrát roli i další faktory, zejména pokračující příležitosti na rozvíjejících se trzích, kde pokračuje posun k cenově dostupným mobilům s 4G. Ty v těchto regionech aktuálně tvoří 80 % všech prodejů,“ uzavírá.

Graf 1 – Prognóza vývoje trhu chytrých telefonů

Graf 1 – Prognóza vývoje trhu chytrých telefonů

Zdroj: IDC

Graf 2 – Prognóza podílu 5G na světových trzích

Graf 2 – Prognóza podílu 5G na světových trzích

Zdroj: IDC
Úvodní foto: (c) Robert Kneschke - Fotolia

Komentáře