IDC: Globální IT investice firem porostou do roku 2020 o 4,2 % ročně

Analytici očekávají stabilní růst globální investic ze stran podniků majících méně než 1 000 zaměstnanců. Nejrychleji má narůstat objem prostředků investovaných do softwaru, nejpomaleji naopak investice do nového hardwaru.

IDC: Globální IT investice firem porostou do roku 2020 o 4,2 % ročněMalé a střední firmy v roce 2016 celosvětově utratí celkem 564 miliard dolarů za hardware, software a IT služby. Investice pak mají podle prognózy společnosti IDC růst o 4,2 % ročně a v roce 2020 mají dosáhnout již 668 miliard dolarů. IDC věří, že nástup třetí platformy a nových řešení zúží propast mezi těmito firmami a jejich většími konkurenty.

Ihned dodejme, že IDC v tomto kontextu považuje za „malé a střední“ všechny firmy, které mají méně než 1000 zaměstnanců. Běžný evropský úzus přitom za hranici považuje 250 zaměstnanců, severoamerický pak 500, přičemž větší firmy už jsou považovány za velké.

Software poroste nejrychleji

Investice mají být během období 2015-2020 rovnoměrně rozloženy mezi hardware, software a IT služby. Hardware z těchto tří představuje největší segment, ale investice do něj mají na druhou stranu růst pomaleji než do zbylých dvou kategorií. Software naopak poroste nejrychleji a do roku 2020 se má stát dominantním segmentem.

Více než polovina investicí do softwaru bude letos směřovat do aplikací v čele se systémy pro ERP, CRM a správu obsahu. Zbytek bude rovnoměrně rozdělen mezi vývoj a nasazování aplikací a software pro systémovou architekturu. Téměř tři čtvrtiny investic do hardwaru pak půjdou na nákup telefonů, osobních počítačů a periferií.

Více než 40 % investic do služeb poputuje do outsourcingu, kam spadá správa aplikací a infrastruktury, hostované aplikace, ale i outsourcing obchodních procesů. Zbytek investice bude použit na projektové služby, podporu a školení.

Nejvíce budou podle IDC investovat „skutečné“ střední firmy (100-499 zaměstnanců), které se v období 2015-2020 postarají o 38 % celkového objemu investovaných prostředků. Zbytek bude rovnoměrně rozdělen mezi menší (1-99 zaměstnanců) a větší (500-999 zaměstnanců) firmy.

Z geografického hlediska budou největším trhem Spojené státy, kde se investice v roce 2016 mají vyšplhat na 168,7 miliard dolarů. Spojené státy mají během sledovaného období držet přibližně 30% podíl v rámci celkových globálních investic.

Druhý, resp. třetí nejvýznamnějším regionem mají pak z tohoto hlediska být západní Evropy a APAC bez Japonska.

Graf – Prognóza růstu jednotlivých segmentů

IDC - investice do SMB

shora: ochodní služby, software, IT služby, hardware

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © Corgarashu - Fotolia.com

Komentáře