IDC: Globální investice do veřejného cloudu čeká růst o pětinu ročně

V období do roku 2021 by se měly globální investice do služeb a infrastruktury veřejného cloudu zvyšovat průměrně o 21 % ročně. Hlavním trhem budou Spojené státy, které se postarají o 60 % veškerých investovaných prostředků.

IDC: Globální investice do veřejného cloudu čeká růst o pětinu ročněNová prognóza společnosti IDC uvádí, že globální investice do služeb a infrastruktury veřejného cloudu dosáhnou v roce 2017 částky 128 miliard dolarů, což je o 25,4 % více než v roce 2016. Mezi lety 2016-2021 pak mají tyto investice růst o 21 % ročně a na konci sledovaného období dosáhnou hodnoty 266 miliard dolarů.

Největší podíl na globálním trhu mají mít Spojené státy, které se podle IDC postarají o celých 60 % investic během sledovaného období. V roce 2021 by měly americké investice dosáhnout částky 163 miliard dolarů.

Většina regionů poroste o více než 20 % ročně

S výrazným odstupem bude následovat region západní Evropy s investicemi ve výši 52 miliard dolarů a region Asie a Tichomoří bez Japonska (APeJ) se 25 miliardami. Šest z osmi globálních regionů má ve sledovaném období růst o více než 20 % ročně, nejvíce pak APeJ (26,7 %) a Jižní Amerika (26,2 %).

V západní Evropě se hodnota trhu veřejného cloudu mezi lety 2016 a 2021 více než zdvojnásobí díky silnému růstu trhů v Německu, Itálii a Švédsku. Nejvíce budou investovat organizace z oblastí služeb, průmyslu a pojišťovnictví,“ uvedla vedoucí výzkumu Angela Vaccaová.

K růstu cloudového trhu v regionu dále přispěje nástup digitální tranformace, neboť se očekává, že cloud bude hlavním kanálem pro realizaci transformačních projektů v Evropě,“ dodala Vaccaová.

„Sasíci“ nadále povládnou trhu

Trhu bude podle IDC stále dominovat SaaS, do kterého má být v roce 2017 investováno 66 % veškerých prostředků a v roce 2021 necelých 60 %. IaaS a PaaS však mají vykazovat mnohem vyšší tempo růstu než SaaS, konkrétně o 30,0 %, resp. 29,7 % ročně.

Pokud jde o velikost společností, více než polovinu investic do veřejného cloudu podle IDC obstarají korporace nad 1 000 zaměstnanců, zatímco firmy s 500-999 zaměstnanci vykáží nejvyšší růst investic s každoročním nárůstem o 22,8 %.

Graf – Prognóza rozdělení investic do veřejného cloudu podle segmentů

Investice podle segmentů

zleva: diskrétní výroba, služby, bankovnictví, procesní výroba, maloobchod, ostatní

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © rukanoga - Fotolia.com

Komentáře