IDC: Globální investice do chytrých měst v roce 2018 dosáhnou 80 miliard dolarů

digitalizace měst se podle IDC posouvá od fáze pilotních projektů směrem k širšímu nasazení. Nejdůležitějšími oblastmi budou inteligentní řízení dopravy a dohledová řešení.

IDC: Globální investice do chytrých měst v roce 2018 dosáhnou 80 miliard dolarůSpolečnost IDC očekává, že globální investice do technologií pro chytrá města dosáhnou v letošním roce částky 80 miliard dolarů a v následujícím období budou postupně růst na 135 miliard v roce 2021.

Chytrá města se podle analytiků posunula od „hrstky pilotních projektů“ směrem k „podstatné tržní příležitosti“ a celý koncept má přinést výrazné investice do technologií, nehledě na velikost měst.

Analytici dělí investice do několika strategických oblastí, přičemž za ty největší označují inteligentní řízení dopravy a dohledová řešení. Výraznou roli však má hrát také chytré veřejné osvětlení, veřejné služby a monitorování životního prostředí.

Řízení dopravy má hrát nejvýraznější roli na rozvinutých trzích v USA, Japonsku a západní Evropě, zatímco v Číně bude – nepříliš překvapivě – hrát prim vizuální dohled. Největšími trhy mají letos být právě USA a Čína s investicemi dosahujícími 22, resp. 21 miliard dolarů.

Oba klíčové trhy podle IDC čeká v období do roku 2021 podobná trajektorie růstu zhruba o 19 % ročně. Nejrychleji však mají investice růst investice v regionu Jižní Ameriky (o 28,7 % ročně) a v Kanadě (o 22,5 %).

Zdroj: IDC

Úvodní foto: j-mel @ fotolia.com

Komentáře