IDC: Evropský trh blockchainu poroste do roku 2023 v průměru o 65 % ročně

V roce 2019 by měl evropský trh dosáhnout hodnoty 800 miliard dolarů, v roce 2023 už by to mělo být 4,9 miliardy. Zájem roste napříč odvětvími i podniky různých velikostí, objevují se i nové způsoby využití technologie.

IDC: Evropský trh blockchainu poroste do roku 2023 v průměru o 65 % ročněAktuální analýza společnosti IDC poukazuje na stabilní růst výdajů na blockchain v Evropě. Zatímco letos by se měl trh vyšplhat na zhruba 800 milionů dolarů, do budoucna by měl růst v průměru o 65,1 % ročně na bezmála pět miliard v roce 2023.

Zájem o technologii podle analytiků roste od velkých podniků až po začínající start-upy. Firmy operující hlavně v digitálním prostředí totiž začínají vyhledávat bezpečná a spolehlivá řešení pro správu peněz, osobních údajů a aktiv.

IDC uvádí, že vnímání blockchainu na – nejen – evropském trhu se postupně vzdaluje od představy, že jde pouze o nástroj spjatý s kryptoměnami. Přestože téměř třetina výdajů na blockchain pochází z bankovního odvětví, technologie se rozmáhá i jinde.

Nadprůměrný růst výdajů analytici předpovídají v oblastech výroby, služeb i maloobchodu. Právě tato odvětví se snaží prostřednictvím blockchainu zvýšit transparentnost svého podnikání.

Správa identit na vzestupu

Analytická společnost naznačuje, že v souvislosti s rostoucím povědomí o možnostech blockchainu se objevují i nové případy použití. Jednou z takových novinek je i správa identit, jež je podle IDC zejména v Evropě na vzestupu.

Takové využití blockchainu je zaváděno především v pojišťovnictví, bankovnictví, státní správě a osobních a spotřebitelských službách. Mezi další příklady patří i e-hlasování (elektronické či přes internet) či správa duševního vlastnictví.

Organizace začínají blockchain vnímat i jako nástroj pro správu, který zároveň umožňuje udržovat přehled o položkách, informacích a údajích o zákaznících,“ říká Carla La Croceová z IDC.

Její kolega Mohamed Hefny však zároveň upozorňuje, že blockchain čelí i určitým výzvám. Mezi ně patří například nedostatek regulace či nutnost drobných farmářů využívat podnikové platformy.

Pro budoucí vývoj je ovšem důležité, že Evropská komise uznala blockchain jako důležitý nástroj pro budování jednotného digitálního trhu,“ uzavírá Hefny.

Tabulka – Odvětví s největším průměrným růstem výdajů

 

Seshora: procesní výroba, služby, maloobchod, diskrétní výroba, bankovnictví

Zdroj: IDC
Úvodní foto: sdecoret @ fotolia.com

Komentáře