IDC: Evropské výdaje na internet věcí v roce 2019 stoupnou o 20 %

Investice do IoT v Evropě by se letos měly vyšplhat na 171 miliard dolarů, do roku 2022 pak na 241 miliard. Dominovat bude poptávka ze západní Evropy a spotřebitelského sektoru. Spotřebitelé by do IoT měli v roce 2019 investovat 32 miliard dolarů, největší zájem bude o řešení pro chytrou domácnost.

IDC: Evropské výdaje na internet věcí v roce 2019 stoupnou o 20 %Nová prognóza společnosti IDC očekává dvouciferný růst investic do internetu věcí (IoT) v Evropě. Společnost uvádí, že v letošním roce evropský trh IoT vzroste o 19,8 % na 171 miliard dolarů, přičemž v roce 2022 by měl dosáhnout hodnoty 241 miliardy dolarů.

Lví podíl na výdajích bude mít i nadále západní Evropa: investice v Německu by podle IDC měly přesáhnout hranici 35 miliard dolarů, ve Francii a Velké Británii dosáhnou 25 miliard. Střední a východní Evropa by pak měla představovat 7 % všech evropských výdajů.

Spotřebitelé jsou hladoví po IoT

Nejvyšší investice do IoT v Evropě letos IDC očekává v oblasti diskrétní výroby (20 miliard dolarů), veřejných služeb (19 miliard), maloobchodu (16 miliard) a dopravy (15 miliard). Výrobci se budou soustředit zejména na řešení podporující výrobní procesy.

Poskytovatelé veřejných služeb budou podle IDC investovat hlavně do chytrých rozvodových sítí, dopravci se zase zaměří na monitorování přepravy a řešení pro správu vozových parků.

IDC ovšem zdůrazňuje, že největší objem peněz na internet věcí poputuje z peněženek spotřebitelů – tento segment by v roce 2019 měl do IoT investovat 32 miliard dolarů. Největší zájem bude o chytré spotřebiče a další řešení pro chytrou domácnost.

Nejrychleji porostou výdaje na IoT software

Analýza uvádí, že nejsilnější technologickou kategorií bude hardware, jehož tržby dosáhnou 66 miliard dolarů. Poptávku by podle IDC měly vést moduly a senzory. Pozadu nezůstanou ani služby spojené s IoT s 60 miliardami.

Výdaje na software internetu věcí vyrostou v roce 2019 na 35 miliard dolarů, přičemž IDC předpokládá, že tato kategorie dosáhne v pětiletém výhledu průměrného ročního růstu 18,9 %. Investice do IoT konektivity by se letos měly vyšplhat na 10 miliard dolarů.

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © bakhtiarzein - Fotolia.com

Komentáře