IDC: Evoluce hrozeb v příštích letech požene růst trhu bezpečnostního softwaru

Analytici si vybrali západoevropský trh pro ilustraci současných trendů v oblasti IT bezpečnosti, přičemž tytéž trendy se dají velmi dobře vztáhnout i na ten náš. Jde o růst kvantity a kvality hrozeb, zavádění inovací, ale i starou dobrou byrokracii.

IDC: Evoluce hrozeb v příštích letech požene růst trhu bezpečnostního softwaruSpolečnost IDC ve své nové prognóze uvádí, že západoevropský trh bezpečnostního softwaru dosáhne v roce 2020 hodnoty 7 miliard dolarů. To by představovalo zvýšení oproti roku 2015, kdy trh poprvé překonal hranici 5 miliard dolarů. Podle IDC jsou tyto dva milníky ideální pro ilustraci toho, co pohánělo růst trhu v minulosti a co jej požene v příštích letech.

Rozsah, pokrok a byrokracie

IDC poukazuje na to, že podíl bezpečnostních řešení v rámci celkového trhu softwaru v západní Evropě roste, přičemž lze identifikovat tři „metatrendy“, jež jsou toho příčinou. Prvním je samotný rostoucí počet hrozeb a vyšší sofistikovanost útoků, druhým jsou přísnější legislativní požadavky, v rámci EU pak zejména nové obecné nařízení o ochraně osobních údajů.

Třetím faktorem jsou pak iniciativy týkající se digitální transformace a internetu věcí, které s sebou přinášejí nutnost vytváření určitého obranného perimetru okolo vnitřní infrastruktury podniku a navíc rozšiřují počet způsobů, kudy se na takový podnik dá zaútočit.

IDC upozorňuje, že tyto tři trendy sice vedou k celkovému růstu trhu, ale to neznamená, že neexistují segmenty, které stagnují, nebo dokonce klesají. To platí například pro oblast zabezpečení komunikace (anti-spam, anti-malware a další), kde dlouhodobě dochází k přechodu na cloudová řešení a celková hodnota segmentu v důsledku toho klesá. K růstu se má vrátit až v roce 2019.

Zákazníci pochopili, že staré přístupy už nestačí

 

Růst trhu má v příštích letech pohánět i změna přístupu koncových uživatelů. Ti si uvědomují, že tradiční řešení založená na reakci již přestávají stačit. Podle zprávy společnosti Symantec se denně objeví přes milion nových variant malwaru, což je množství, které běžná antimalwarová řešení postavená na signaturách jednoduše nestačí zvládat.

To neznamená, že signatury nefungují, ale je zapotřebí je používat souběžně s proaktivnějšími způsoby ochrady, které samy vyhledávají nezvyklé nebo nežádoucí „chování“ softwaru a jsou tak schopné potírat i zatím neznámé hrozby.

Podle IDC je dále nutno brát v potaz tlak, který výše uvedené trendy vyvíjejí na příslušné zaměstnance. Rozsah hrozeb je takový, že běžné zdroje přestávají stačit. Poměrně běžným řešením takové situace je obrátit se na externího poskytovatele spravovaných služeb, ale podle IDC existuje ještě jedna možnost.

Tou jsou nová softwarová řešení, která IT oddělením usnadní práci prostřednictvím automatizace, orchestrace a nových nástrojů správy. To vše má zaměstnancům uvolnit ruce pro boj s prioritními hrozbami, zatímco o ty méně se důležité se systém postará sám.

Podle IDC budou útočníci vždy o krok napřed. S ohledem na to i na vše výše uvedené analytici očekávají, že trh bezpečnostního softwaru poroste díky tomu, že podniky budou hledat řešení, která sníží tlak na lidské pracovníky a zabrání ztrátám dat.

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © Kobes - Fotolia.com

Komentáře