IDC: Díky rostoucím nárokům se ve střední a východní Evropě daří IT bezpečnosti

V roce 2015 podle IDC porostou tržby v oblasti bezpečnostního softwaru, hardwaru i služeb. Vyšší investice jsou důsledkem rostoucích nároků na ochranu stále vyšších objemů citlivých dat.

IDC: Díky rostoucím nárokům se ve střední a východní Evropě daří IT bezpečnostiSpolečnost IDC uvádí, že investice do IT bezpečnosti v regionu střední a východní Evropy rostou napříč všemi kategoriemi (software, hardwarová řešení a bezpečnostní služby). Investice v České republice, Maďarsku, Polsku a Rumunsku za rok 2015 mají dosáhnout celkové výše 685 milionů dolarů.

Růst odvětví podle IDC táhne probíhající evoluce v organizacích, které sbírají, skladují a analyzují stále vyšší objemy dat o svých zákaznících (ale i občanech). To je staví do role, v níž jsou zodpovědné za ochranu a zachování důvěrnosti těchto údajů, což je ve svém důsledku nutí investovat.

IT oddělení organizací z veřejného i soukromého sektoru v současnosti čelí zatím největším bezpečnostním výzvám. Jejich úkolem je chránit organizaci před stále rozmanitějšími typy hrozeb a zároveň realizovat přechod na architektury třetí platformy,“ uvedl Mark Child, ředitel výzkumu IDC pro oblast softwaru v regionu CEE.

Ve službách se daří i místním poskytovatelům

Bezpečnostní služby podle IDC tvoří dvě pětiny trhu v regionu. Analytici poukazují na fakt, že přestože v regionu figurují globální hráči, v každé jednotlivé zemi prosperují i lokální dodavatelé. Systémoví integrátoři hrají důležitou roli v oblasti implementačních služeb, zatímco telekomunikační operátoři jsou silní v oblasti provozních služeb. Oba typy (implementační a provozní) tvoří většinu investic do bezpečnostních služeb v regionu.

Klíčovým faktorem růstu služeb je podle IDC poptávka za strany SMB (malých a středních podniků), které hledají pomoc externích poskytovatelů vzhledem k nedostatkům zkušeností v oblasti bezpečnosti, ale i kvůli uvolnění prostředků a zdrojů na podstatu svého podnikání.

V oblasti softwaru roste význam správy přístupu

Investice do softwaru tvořily v roce 2014 třetinu celkového trhu, ale v letošním roce mají dosáhnout nejrychlejšího meziročního růstu, konkrétně o 9 %.

Největší část (60 % tržeb) tohoto segmentu tvoří software pro zabezpečení koncových bodů. Druhý pilíř segmentu v podobě řešení pro správu identity a přístupu však má během příštích pěti let dosáhnout rychlejšího růstu, a to především díky trendu vzdáleného přístupu do podnikových aplikací.

Segmentu hardwaru dominují UTM

Nejmenší, čtvrtinovou část trhu tvoří bezpečnostní hardware, byť je hardware podle IDC stále populárnější volbou. Organizace po těchto řešeních sahají z toho důvodu, že jsou předkonfigurovaná a stačí je jen zapojit, což má šetřit čas a prostředky. Otázkou zůstává, jestli tomu tak skutečně je.

Podle IDC v segmentu probíhá přesun k uceleným řešením typu UTM (jednotná správa hrozeb), které v sobě spojují funkce řady dříve samostatných řešení. UTM dominovaly segmentu již v roce 2014 a i v letošním roce mají dosáhnout dvouciferného růstu.

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © Andrea Danti - Fotolia.com

Komentáře