IDC: Cloudovou infrastrukturu čeká v roce 2017 růst o 18,2 %, tu tradiční naopak pokles

Prognóza vývoje globálního trhu IT infrastruktury očekává pokračování trendu růstu cloudových prostředí a opouštění tradičních modelů. V roce 2020 se má cloud stát dominantním segmentem trhu, letos má zatím držet 42,9 %.

IDC: Cloudovou infrastrukturu čeká v roce 2017 růst o 18,2 %, tu tradiční naopak poklesNová prognóza společnosti IDC předpovídá pro rok 2017 silný růst trhu cloudové infrastruktury. Investice do serverů, úložišť a switchů určených pro nasazení v cloudových datacentrech má letos vyrůst o 18,2 % na 44,2 miliardy dolarů, zatímco investice do tradiční infrastruktury se mají snížit o 3,3 % a její podíl na celkovém trhu IT infrastruktury má poklesnout na 57,1 %.

Vzhledem k potenciálně matoucí terminologii dodáváme, že klíčovým kritériem pro rozlišení cloudové a tradiční infrastruktury není „co to je“, ale „jak se to použije“. Stejný model serveru může být teoreticky zakoupen a nasazen v cloudovém, nebo tradičním datacentru a přispět tak k růstu té či oné oblasti.

Porostou obří datacentra i ta v suterénech podniků

Většina investic (61,2 %) do cloudové infrastruktury má být vynaložena na veřejná prostředí, zbytek poputuje do budování soukromých cloudů. Trend hybridního cloudu má pak podle IDC vést ke 16,6% růstu investic do on-premises datacenter.

Pokud jde o hlavní tři segmenty, nejrychleji mají v roce 2017 růst investice do switchů (o 23,9 %), ovšem růst investic do úložišť má být jen nepatrně nižší (o 23,7 %). U serverů pak analytici očekávají mírnější růst o 13,6 %. V oblasti necloudové infrastruktury se mají investice ve všech třech případech snížit.

IDC očekává, že celkové investice do cloudové infrastruktury dosáhnou v příštích pěti letech složené roční míry růstu o 13,9 %, zatímco tradiční infrastruktura má za stejné období vykázal pokles o 1,9 % ročně. Obě křivky na pomyslném grafu se mají protnout v roce 2020.

V nadcházejících kvartálech se o růst investic do cloudové infrastruktury postarají nová obří datacentra, která vznikají po celém světě, ale také rostoucí aktivita regionálních poskytovatelů služeb,“ uvedla vedoucí výzkumu Natalya Yezhkova.

Dalším výrazným faktorem vedoucím ke zvýšení investice bude soukromý cloud, neboť podniky postupně získávají zkušenosti, jak nasazovat a spravovat cloudová prostředí v rámci svých vlastních datacentrech,“ dodala Yezkova.

Graf – Prognóza vývoje tržních podílů infrastruktury pro veřejný cloud, soukromý cloud a tradiční prostředí 

 

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © .shock - Fotolia.com

Komentáře