IDC: Český veřejný sektor se nejvíce obává o bezpečnost, trápí ho zejména úniky dat

Průzkum IDC provedený mezi účastníky nedávné odborné konference ISSS ukázal, že organizace ze státní správy a samosprávy nejvíce trápí zabezpečení jejich ICT, přičemž často zmiňovaným problémem jsou úniky dat. Na boom cloudu v českém veřejném sektoru si ještě počkáme.

IDC: Český veřejný sektor se nejvíce obává o bezpečnost, trápí ho zejména úniky datSpolečnost IDC zveřejnila výsledky průzkumu, který provedla mezi účastníky konference Internet ve státní správě a samosprávě, která se konala před několika měsíci v Hradci Králové. Odpovědi respondentů ukázaly, že v českém veřejném sektoru je hlavní starostí bezpečnost.

Celkem 54 % respondentů uvedlo bezpečnost na prvním místě seznamu priorit týkajících se informačních technologií v jejich organizaci. Druhé téma (bylo jím rozšiřování služeb občanům) následovalo s úctyhodným odstupem – uvedlo je 29 % respondentů.

Cloud ve veřejném sektoru? Nepočítejte s tím

Bezpečnost je zároveň jednou z hlavních překážek bránících ve využívání cloudových služeb – za hlavní problém ji označilo 41 % respondentů. Snad i z tohoto důvodu většina tuzemských organizací dosud neinvestovala do cloudu, což IDC označuje za obrovskou obchodní příležitost. Má to však háček.

Vypadá to, že všichni řekají na schválení Národní strategie cloud computingu ČR. Dokud k tomu nedojde a neobjeví se první implementace, není příliš pravděpodobné, že by cloudoví výrobci v českém veřejném sektoru prorazili,“ uvedl analytik IDC Jan Alexa.

Veřejné organizace se bojí svých zaměstnanců

O svůj byznys se naproti tomu nemusejí bát dodavatelé bezpečnostních řešení, neboť obavy o bezpečnost podle IDC v českém veřejném sektoru podle IDC jen tak nevymizí. Kromě rostoucí složitosti používaných technologií jsou organizace nuceny investovat i požadavky zákona o kybernetické bezpečnosti.

Častou obavou respondentů byli i jejich vlastní zaměstnanci – v odpovědích se na prvních místech opakovaně objevoval únik nebo ztráta dat, a to jak neúmyslné, tak zcela záměrné.

IDC k tomu dodává, že možná nadešel čas, aby se prodejci DLP řešení více zaměřili na český veřejný sektor.

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © Andrea Danti - Fotolia.com

Komentáře