IDC: Český trh WLAN produktů ve druhém kvartálu rostl dvouciferným tempem

Globální trh produktů pro bezdrátové sítě ve druhém čtvrtletí 2019 vykázal meziroční růst o 4,4 %, zatímco ten český posílil o velmi silných 11,7 %. Nástup standardu Wi-Fi 6 se má postarat o pokračování trendu i v následujících obdobích.

IDC: Český trh WLAN produktů ve druhém kvartálu rostl dvouciferným tempemGlobální trh produktů pro bezdrátové sítě (WLAN) zaznamenal podle nové zprávy společnosti IDC za druhém čtvrtletí 2019 meziroční pokles hodnoty o 4,4 % na 3,5 miliardy dolarů.

Zatímco segment podnikových přístupových bodů zaznamenal ve sledovaném období 3,1% nárůst na 1,6 miliardy dolarů, spotřebitelský segment se propadl o 9,5 % na necelé 2 miliardy.

Podnikovému segmentu v současnosti již zcela dominuje standard 802.11ac, který podporovalo 86,8 % podnikových přístupových bodů prodaných během druhého čtvrtletí, jež zároveň tvořily 92,3 % hodnoty podnikového segmentu.

Organizace považují dostatečnou konektivitu za jednu z priorit díky digitalizaci pracovišť a využívání bezdrátových sítí coby kriticky důležitých platforem pro kontakt se zákazníky,“ komentuje výsledky analytik IDC Brandon Butler.

Český trh posílil bezmála o 12 %

Z geografického hlediska vykázala nejdynamičtější vývoj oblast MEA (Blízký východ a Afrika) s meziročním nárůstem o 14,7 %. Náš region CEE si ve druhém kvartálu meziročně polepšil o skromná 2,3 %, nicméně trh v ČR posílil o výrazných 11,7 %.

Trhy WLAN produktů se napříč celým světem nacházely v různé kondici. Klíčový trh v USA je vyspělý a vykázal mírný růst, ale v jiných částech zeměkoule se začínají negativně projevovat geopolitické faktory,“ dodal vedoucí výzkumu IDC Petr Jírovský.

Příchod standardu 802.11ax však současně odstartuje nové kolo obnovy vybavení v podnikovém sektoru a dodá trhu nový impuls počínaje koncem letošního a v průběhu příštího roku,“ dodal.

Cisco kraluje, Ubiquiti stoupá

Ani v letošním druhém kvartálu se nezměnilo nic na tom, že globálnímu trhu vévodí společnosti Cisco. Ta ve sledovaném období vykázala meziroční nárůst příjmů o 6,3 %, čímž posílila svůj tržní podíl z loňských 43,6 na bezmála 45 %.

Zcela opačně se dařilo společnosti HPE, jejíž výsledky poklesly o 4,2 %. Velmi dobrý kvartál za sebou má Ubiquiti, které si připsalo meziroční nárůst příjmů o 22,4 %. Na čtvrté místo globálního žebříčku se propadl Ruckus a první pětici uzavírá Huawei.

Zdroj: IDC
Úvodní foto: blackboard @stock.adobe.com

Komentáře