IDC: Český trh tiskových zařízení vyrostl v prvním pololetí o 36 %, nejvíce v celém regionu

Trh v regionu střední a východní Evropy má za sebou nejhorší pololetí v historii, za což však může výhradně jeho východní část. Středoevropský trh roste, přičemž na špičce se nachází Česká republika s 36% meziročním zvýšením prodeje.

IDC: Český trh tiskových zařízení vyrostl v prvním pololetí o 36 %, nejvíce v celém regionuSpolečnost IDC ve své nejnovější zprávě uvádí, že trh tiskáren a multifunkcí v regionu střední a východní Evropy (CEE) zažil v prvním pololetí roku 2015 nejhorší půlrok v historii.

Výsledek v podobě 2,15 milionu prodaných zařízení o celkové hodnotě 580 milionů dolarů nedosahuje například ani poloviny toho, kolik (a za kolik) se prodalo tiskových zařízení v prvním pololetí roku 2008.

Uvedený výsledek představuje 26% meziroční propad počtu prodaných jednotek a 30% propad hodnoty. Výsledky trhu v regionu ostře kontrastují s výsledky vyspělých oblastí, například USA nebo západní Evropy, kde byl trh v prvním pololetí stabilní, případně dokonce rostl.

Na východě zataženo, na západě slunečno

Pochmurný výsledek se však týká pouze východní části regionu. V oblasti střední Evropy byla situace velmi podobná jako na západních trzích, přičemž úplně nejlépe se výrobcům dařilo v České republice, kde trh v prvním pololetí vyrostl meziročně o 36 % (z hlediska počtu prodaných jednotek). V Maďarsku zaznamenali 12% růst, v Polsku trh vyrostl o 5 %. Slovenské výsledky IDC bohužel neuvádí.

O propad trhu se „postaraly“ katastrofální výsledky trhů v zemích bývalého Sovětského svazu. Rusko, největší trh v regionu, vykázalo za první pololetí bezmála 50% propad počtu prodaných kusů a téměř 60% propad hodnoty. Na Ukrajině se prodalo o 56 % méně tiskáren než před rokem a ve zbytku zemí SNS se prodej propadl celkem o 30 %.

Příčiny této situace jsou již dlouhou dobu stejné – občanská válka na Ukrajině a sankce proti Rusku, na které jsou navázány další faktory v podobě nepříznivého kurzu rublu, propadů HDP v jednotlivých zemích a celkové nejistoty, ve které se podnikům nechce investovat.

Ve druhém pololetí letošního roku IDC očekává prakticky totožný vývoj jako v tom prvním.

Graf – Výsledky trhu tiskových zařízení v regionu CEE v prvních pololetích přechozích let

 

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © pab_map - Fotolia.com

Komentáře