IDC: Český trh tiskových zařízení poklesl v posledním čtvrtletí 2013 téměř o čtvrtinu

Jako důvody analytici uvádí menší počet veřejných zakázek a intervenci ČNB.

IDC: Český trh tiskových zařízení poklesl v posledním čtvrtletí 2013 téměř o čtvrtinuSpolečnost IDC vydala čtvrtletní zprávu o stavu trhu s tiskovými periferiemi v České republice, podle jejíchž výsledků došlo v posledním kvartálu roku 2013 k meziročnímu poklesu tohoto trhu o 22,6 %. Celkem se u nás za toto období prodalo 131 188 zařízení za 1,12 miliardy korun.

Podle analytičky Zuzany Babické z IDC stojí za poklesem několik faktorů. Prvním je politická situace, kde říjnové předčasné volby a po nich následující tříměsíční bezvládí způsobily významný pokles veřejných zakázek.

Dalším důvodem je oslabení koruny zásahem České národní banky, které zdražilo dovážená zařízení, a snížilo tak kupní sílu spotřebitelů. Řada výrobců zároveň stáhla z trhu nevýdělečná inkoustová zařízení nižších cenových kategorií.

Situace v letošním prvním pololetí bude podle IDC oslabena špatným povánočním prodejem, nicméně společnost v období přesto očekává mírný růst vzhledem k rostoucí ekonomické situaci, stabilizovanému veřejnému sektoru a nízkým výsledkům prvního pololetí loňského roku.

Výrobci se podle IDC zaměří na inkoustové multifunkce v cenové kategorii nad 200 dolarů, laserová zařízení ze střední cenové hladiny a zařízení vybavená technologií NFC. Rozšířit by se měla i portfolia tiskových řešení pro firmy.

Infografika: Počet kusů prodaných tiskových zařízení v ČR

Bleděmodrá: Inkoustové multifunkce; modrá: laserové tiskárny; oranžová: laserové multifunkce; červená: laserové tiskárny

Zdroj: IDC

Úvodní foto: © pab_map - Fotolia.com

Komentáře