IDC: Český trh tiskových zařízení koncem roku 2017 klesal, dařilo se však inkoustu

Region střední a východní Evropy zaznamenal v posledním kvartálu loňského roku mírný růst objemu i hodnoty, ale český trh tiskových zařízení k tomu tentokrát nepřispěl. Celkově si analytici všímají vysoké poptávky po inkoustových zařízeních na úkor laseru.

IDC: Český trh tiskových zařízení koncem roku 2017 klesal, dařilo se však inkoustuSpolečnost IDC uvádí, že trh tiskových zařízení v našem regionu střední a východní Evropy zaznamenal v posledním čtvrtletí 2017 pozitivní vývoj. Počet prodaných zařízení stoupl meziročně o 1,4 % na 1,7 milionu a příjmy výrobců se zvýšily o 3,9 % na 493 milionů dolarů.

Na trhu panoval poměrně jasný rozdíl mezi dvěma hlavními technologiemi. Objem prodaných inkoustových modelů vyrostl ve sledovaném období o 12,6 % a hodnota se zvýšila o 14,3 %. Laserový segment naopak zaznamenal 5,7% pokles objemu, byť hodnota stoupla o mírná 2,2 %.

Český trh podle IDC zaznamenal v závěru roku pokles. Prodej inkoustových modelů se sice zvýšil o 3,6 %, ale současně u nás došlo k bezmála 13% propadu prodeje laserových zařízení. Analytici poukazují na dvouciferný růst prodeje modelů s inkoustovými nádržemi.

Co se týče výrobců, jedničkou regionálního trhu zůstalo, navzdory 13,4% propadu výsledků, HP se 37% podílem. Druhý Canon držel bezmála 20 % trhu, ale i jeho výsledky se mírně snížily. Epson si naopak polepšil o téměř 17 % a skončil třetí s 12% tržním podílem.

Graf – Kvartální vývoj podílů největších výrobců

IDC HCP CEE 2017

Zdroj: IDC

Úvodní foto: © pab_map - Fotolia.com

Komentáře