IDC: Český trh PC vyrostl v roce 2014 o 19 %

Zatímco celkový trh v regionu střední a východní Evropy zaznamenal vlivem dění na východě silný pokles o 14 %, ve středoevropské oblasti se dařilo.

IDC: Český trh PC vyrostl v roce 2014 o 19 %Počet PC prodaných v oblasti střední a východní Evropy (CEE) v roce 2014 dosáhl 18,5 milionu, což je o 14 % méně než v roce 2013. Trh poklesl již druhý rok po sobě, a to zejména vlivem kolísání měnových kurzů a zpomalení ekonomiky ve východní části regionu.

Prodej notebooků meziročně poklesl o 14,5 % na 11,9 milionu, prodej desktopů se propadl o 12,9 % na 6,6 milionu. Údaje přinesla pravidelná zpráva společnosti IDC.

Východ se trápí, střed Evropy kvete

Největším trhem v regionu je Rusko se 42,6% podílem, což se podepsalo na celkovém výsledku regionu. Ruský trh se totiž, podobně jako ten ukrajinský a kazašský, propadl o dvouciferná procenta. Vinu na tom má nepříznivý vývoj národních měn, zhoršení makroekonomických podmínek a samozřejmě i ukrajinský konflikt.

Ve středoevropské části regionu to bylo právě naopak. Prodej notebooků zde byl o 16,1 % vyšší než v roce 2013, mírně (1,5%) vyrostl i trh desktopů. Dařilo se největším trhům v oblasti: polský vyrostl meziročně o 8 %, rumunský o 24,5 % a – což nás potěší nejvíce – český o 19 %.

Lépe bude až příští rok

Pětice největších výrobců dohromady pokryla 70 % dodávek PC v roce 2014. Lídrem regionu bylo Lenovo, kterému se navzdory propadu trhu podařilo vyrůst o 9,1 %.

Druhé HP, třetí Asus a čtvrtý Acer naopak zaznamenaly pokles, u posledně jmenovaného dokonce o 23,7 %. Kromě Lenova dokázal růst pouze pátý Dell, a to o výrazných 23,7 %.

IDC neočekává, že by v letošním roce došlo k nějaké zásadní změně. Trh se podle analytiků za celý rok propadne o 14,6 %. V roce 2016 však má dojít k oživení vlivem lepších makroekonomických podmínek.

Graf – Vývoj výsledků největších výrobců PC v regionu CEE

 

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © Art Allianz - Fotolia.com

Komentáře