IDC: Český trh notebooků vyrostl v 1. čtvrtletí o 19 %

Čtvrtletní zpráva IDC hovoří i o oživení v segmentu stolních PC. IDC to přisuzuje stabilizaci politické scény a konci podpory Windows XP.

IDC: Český trh notebooků vyrostl v 1. čtvrtletí o 19 %Podle čtvrtletní zprávy společnosti IDC o trhu PC v České republice u nás v první čtvrtletí letošního roku došlo k oživení v segmentu desktopů.

Zásadním roli zde hrály podniky a státní instituce, které v předvečer ukončení podpory Windows XP nakupovaly nové počítače. Přesný údaj o meziroční změně však IDC neuvedlo.

Rostl i prodej v segmentu notebooků, meziročně o 19 %, přičemž zde podle IDC hrálo roli rozhodnutí Microsoftu zlevnit licence Windows 8 pro levná zařízení, čehož využili výrobci a dodali na trh dostatečný počet zařízení, aby dosáhli vysokých cílů spojených s koncem fiskálních roků.

Pozitivní vliv vidí IDC i ve stabilizaci politické scény a jmenování řádné vlády, což přineslo zvýšenou poptávku v oblasti státní správy.

Dalším faktorem byla intervence ČNB a vykoupení zásob zařízení koncem loňského roku, v důsledku čehož museli někteří výrobci doplňovat sklady.

Jedničkou trhu je Lenovo s více než 22% podílem. S necelými 17 % pak s odstupem druhou příčku opanuje HP. Třetí Acer s 13 % doplňuje trojici, která na českém trhu drží více než poloviční podíl.

Zdroj: IDC

Úvodní foto: © Art Allianz - Fotolia.com

Komentáře