IDC: Český trh internetu věcí poroste do roku 2018 o pětinu ročně

Prognóza IDC předpovídá českému trhu internetu věcí růst z 11,7 miliardy Kč v roce 2014 na 24,3 miliardy v roce 2018. Největší nasazení „věcí" analytici očekávají v nákladové dopravě, dohledových systémech nebo v průmyslové výrobě.

IDC: Český trh internetu věcí poroste do roku 2018 o pětinu ročněFenomén internetu věcí (IoT) v České republice pokračuje v růstu, a to díky tomu, že poskytovatelé ICT i podniky začínají využívat nových příležitostí, které tento trh představuje.

Podle nejnovějšího průzkumu společnosti IDC se trh internetu věcí v České republice v příštích letech více než zdvojnásobí, když vzroste ze 480 milionů dolarů (11,7 miliardy korun) v roce 2014 na 1 miliardu dolarů (24,3 miliardy korun) v roce 2018 se složenou roční mírou růstu (CAGR) 20,8 %.

Doprava, výroba a dohled

Trh internetu věcí se skládá z mnoha různých případů využití, přičemž každý z nich je poháněn vlastní dynamikou růstu. Největším způsobem využití IoT v České republice bude podle IDC monitorování nákladní dopravy, s výdaji ve výši 89 milionů dolarů (2,2 miliardy korun) v roce 2018. Mezi další nejvýznamnější způsoby využití má patřit provoz průmyslové výroby, správa výrobních prostředků a monitoring či zabezpečení domácností.

Zároveň mnoho dalších případů využití internetu věcí neustále vzniká a rozvíjí se. IDC předpovídá, že největší tempo růstu zaznamenají chytré spotřebiče, které budou do roku 2018 dosahovat složené roční míru růstu 48 %. Mezi další nejrychleji rostoucí případy využití internetu věcí budou patřit automobily, inteligentní budovy a digitální nabídky pro zákazníky v obchodech.

V letošním roce zaznamená trh internetu věcí v České republice dvouciferný růst a vytvoří širokou škálu velmi zajímavých příležitostí – nejen pro trh ICT, ale také napříč dalšími oborově specifickými technologickými sektory,“ uvedl Milan Kálal, programový manažer IDC CEMA.

Společnosti působící na tomto trhu by si však měly být vědomy, že míra adopce internetu věcí není ani zdaleka ve všech sektorech stejná. Odvětví, která již internetu věcí ´porozuměla´, uhánějí vpřed, zatímco ostatní zůstávají pozadu, často svázána regulačními překážkami, odporem současných lídrů trhu nebo jen v důsledku nezralých technologických řešení,“ přidává Kálal drobné varování.

IDC předpovídá, že globální trh internetu věcí dosáhne v roce 2020 hodnoty 1,7 bilionu dolarů. S tím jak organizace začínají připojovat hmotný majetek k digitální infrastruktuře, mohou podle IDC sledovat a reagovat na vývoj rychleji, zvyšovat tak svou efektivitu a nacházet nové příležitosti rychlostí, která byla pro předchozí generaci zcela nepředstavitelná.

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © ra2 studio - Fotolia.com

Komentáře