IDC: Český trh externích diskových úložišť se po roce oživil

Po pěti kvartálech poklesu český trh v 1. čtvrtletí vzrostl. IDC však současně pokládá otázku, jestli na optimismus není ještě brzo.

IDC: Český trh externích diskových úložišť se po roce oživilČeský trh externích diskových úložišť v první čtvrtletí roku 2015 vykázal růst o 9,9 %. Za loňský rok přitom trh v ČR klesl v dolarové hodnotě o 11,9 % a meziroční poklesy vykazoval v každém kvartálu.

IDC věří, že tento růst je výsledkem pravidelných projektových cyklů, a je předzvěstí dalšího, ačkoliv nejistého, růstu trhu v roce 2015.

I přes celkový pokles trhu v roce 2014 někteří klíčoví výrobci tlačili výsledky nahoru a vybrané segmenty zaznamenaly zvýšenou dynamiku.

EMC vede

Top třemi výrobci za rok 2014 jsou společnosti EMC, HP a Dell, které na trhu externích diskových úložišť držely dohromady 56,8% podíl.

EMC zvýšilo svůj podíl na 25,3 % a přeskočilo HP na prvním místě. V prvním čtvrtletí roku 2015 se pak pořadí již nezměnilo.

Za celý rok 2014 dominoval entry-level segmentu Dell, midrange segment (storage v ceně 25 000-250 000 dolarů) vedlo EMC a high-endový segment patřil HP.

High-endové storage podpořily trh

Z pohledu technologií loni trh poháněly entry-level storage, avšak v prvním čtvrtletí roku 2015 se na růstu hodnoty trhu nejvíce podílely high-endové úložiště. Tento segment se meziročně více než zdvojnásobil.

Vzhledem k rozdílným výsledkům trhu ve čtvrtém kvartálu loňského roku a v prvním letošním čtvrtletí není zcela zřejmý další vývoj.

Budoucnost bude utvářet schopnost výrobců uvádět inovativní a nákladově efektivní řešení, spolu s jejich blízkou spoluprací s distribucí a prodejními kanály,“ uvedl v oznámení Petr Švagrovský, výzkumný analytik IDC.

Zdroj: IDC
Úvodní foto: EMC

Komentáře