IDC: Český trh chytrých telefonů vyrostl v roce 2016 o 2,4 %, slovenský o 10 %

O pozitivní růst obou trhů se postaraly čtyři největší značky Samsung, Huawei, Lenovo a Apple, zatímco ostatní výrobci třeli bídu s nouzí. Čtyři z pěti telefonů prodaných koncem roku podporovalo standard LTE.

IDC: Český trh chytrých telefonů vyrostl v roce 2016 o 2,4 %, slovenský o 10 %Společnost IDC vydala zprávu o vývoji českého a slovenského trhu chytrých telefonů v roce 2016. Oba trhy za toho období vykázaly růst, český o 2,4 % a slovenský dokonce o 10 %. Do ČR bylo za celý rok dodáno 2,7 milionu nových telefonů a na Slovensko 1,3 milionu.

Přibližně 80 % telefonů dodaných do ČR a na Slovensku ve čtvrtém čtvrtletí roku 2016 podporovalo standard LTE. Průměrná prodejní cena LTE telefonu pak na obou trzích meziročně poklesla o 7,9%, resp. 11,6%.

Velká čtyřka drží 80 % trhu

Pokud jde o výrobce, oba trhy si mezi sebou rozporcovaly rozdělily čtyři velké značky Samsung, Huawei, Lenovo a Apple, přičemž Samsung držel první místo s přibližně 30% tržním podílem.

Huawei a Lenovo pak svedly souboj o druhé místo. Lenovo skončilo na druhém místě na Slovensku, zatímco Huawei zvítězilo v České republice. Apple skončil v obou zemích na čtvrtém místě.

Všichni ostatní hráči zažili krušný rok. Podíl značek Microsoft, Sony, HTC, LG a Alcatel na obou trzích poklesl ve čtvrtém čtvrtletí roku 2016 pod 3 % a společně s dalšími marginálními hráči drželi tito výrobci pouze pětinu trhu v ČR. Na Slovensku byl jejich podíl ještě menší.

Zdroj: IDC

Úvodní foto: © ra2 studio - Fotolia.com

Komentáře