IDC: Český trh bezpečnostních řešení roste, letos se čeká vyšší poptávka po hardwaru

Zatímco v roce 2016 táhly růst trhu služby a software, v letošním roce má segment softwaru zpomalit a hardware naopak zrychlit. Na celkovém pozitivním trendu se podílí celá škála faktorů včetně nových modelů IT a legislativy.

IDC: Český trh bezpečnostních řešení roste, letos se čeká vyšší poptávka po hardwaruSpolečnost IDC zveřejnila novou zprávu o vývoji českého trhu bezpečnostního softwaru, hardwaru a služeb. V roce 2016 dosáhlo toho odvětví meziročního růstu o 14 % a podobný trend si má udržet po celé období do roku 2021, kdy se má přiblížit hodnotě 400 milionů dolarů.

Rok 2016 přinesl zpomalení v oblasti hardwaru, které bylo podle IDC dáno především tím, že se trh nachází uprostřed investičního cyklu. O růst se proto postarala silná poptávka po službách a také přechod na nejnovější verze softwarových řešení.

V letošním roce 2017 má trh vykazovat podobnou dynamiku, jen s tím rozdílem, že růst v oblasti služeb zpomalí, zatímco segment hardwaru zrychlí a vrátí se ke dvoucifernému růstu. Tyto trendy se vzájemně vyruší a celkové tempo růstu má proto zůstat podobné.

Třetí platforma, digitalizace a regulace

Výrazným faktorem přispívajícím k celkovému růstu jsou podle IDC iniciativy spojené se třetí platformou a digitální transformací. Podniky přijímají nové modely a s nimi logicky přichází nutnost nového přístupu k zabezpečení, což vede k rostoucím investicím.

Řešení a procesy jsou aktualizovány tak, aby pokryly cloudová a hybridní prostředí. Současně roste poptávka po odborné podpoře v podobě konzultačních nebo integračních bezpečnostních služeb, která je důsledkem rostoucí složitosti nasazovaných řešení,“ uvedl vedoucí výzkumu Mark Child.

Dalším faktorem jsou regulace, ať jde o GDPR, nové znění legislativy o kybernetické bezpečnosti, ale také audity. IDC očekává, že firmy budou investovat do řešení pomáhajících automatizovat interní procesy tak, aby bylo vyhověno regulačním požadavkům a zároveň se uvolnily ruce bezpečnostním týmům.

Pokud jde o výrobce a dodavatele, český trh podle IDC ovládají dvě klíčové skupiny. První tvoří výrobci bezpečnostního softwaru pro koncové body Eset, Symantec a Avast, druhou zase poskytovatelé služeb IBM, HPE, AutoCont a ICZ. Tyto firmy doplňují výrobci se širokým portfoliem jako Cisco nebo Check Point.

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © Bits and Splits - Fotolia.com

Komentáře