IDC: Český M2M trh vyroste v roce 2014 o 15 %

Internet věcí začíná pomalu zapouštět kořeny v ČR. M2M komunikace se nejvíce využívá při správě vozových parků nebo v rámci bezpečnostních řešení. Dalšímu rozvoji zatím brání řada faktorů včetně legislativy.

IDC: Český M2M trh vyroste v roce 2014 o 15 %Společnost IDC zveřejnila prognózu vývoje českého M2M (komunikace stroje se strojem) trhu do konce roku 2014. V této oblasti má letos dojít k 15% meziročnímu růstu, IDC však neuvedlo žádnou konkrétní částku.

Vzhledem k tomu, že zařízení využívají pro M2M komunikaci SIM karty, je rozvoj této komunikaci dobrou zprávou pro telekomunikační operátory. Zároveň se jedná o příležitost pro výrobce hardwaru, softwarové vývojáře a poskytovatele řešení.

Auta a bezpečnost

Nejčastějšími využitími M2M komunikace v České republice jsou v současné době správa vozového parku a automatizovaná bezpečnostní řešení. IDC očekává, že tyto oblasti budou pokračovat v růstu minimálně do roku 2018.

Tento růst má ovšem zpomalovat vzhledem k postupnému objevení dalších využití M2M komunikace, například ve zdravotnictví a průmyslu, ale i v chytrých domovech. Plošné rozšíření chytrých měřidel u nás IDC do roku 2018 neočekává.

V oblasti M2M sledujeme trend, že velcí hráči hledají příležitosti pro byznys s vyšší marží. Čeští mobilní operátoři například chtějí být více než jen poskytovateli konektivity a začali představovat vlastní platformová řešení, M2M aplikace a služby podpory. Do budoucna očekáváme více takových iniciativ,“ uvedl Ina Malatinská, analytička IDC.

Růst M2M komunikace v České republice je podle IDC podpořen pokrokem v technologii a klesajícími cenami hardwaru a mobilního připojení. Na druhou stranu, potenciál segmentu je stále omezen řadou faktorů, například i legislativou, která brání určitým způsobům využití ve zdravotnictví.

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © Dreaming Andy - Fotolia.com

Komentáře