IDC: Celosvětový trh podnikových WLAN produktů mírně klesl, ale není konec světa

Trh na sklonku tohoto roku i v průběhu následujícího povzbudí poptávka po zařízeních podporujících nový standard Wi-Fi 6. Z evropského regionálního souboje vyšel lépe náš region CEE, kde tržby klesly o 1,7 % oproti 4,5% poklesu v západní Evropě.

IDC: Celosvětový trh podnikových WLAN produktů mírně klesl, ale není konec světaSpolečnost IDC ve své aktuální zprávě uvádí, že hodnota kombinovaného globálního trhu spotřebitelských a podnikových WLAN produktů se ve třetím kvartálu 2019 snížila o 3,6 %. Příjmy se pak vyšplhaly na 3,9 miliardy dolarů.

Z bližších výsledků vyplývá, že podnikový segment ve sledovaném oslabil o 1,1 % na 1,62 miliardy dolarů. Trh se dle analytiků nachází v přechodovém období, kdy na trh přichází nový bezdrátový standard, ale poptávka po stávajících technologiích zůstává vysoká.

IDC vysvětluje, že nástup standardu 802.11ax, známého také jako Wi-Fi 6, ukousl určitý podíl dodávek standardu 802.11ac. I tak zařízení se starším standardem tvořila 84,8 % závislých přístupových bodů prodaných v podnikovém segmentu.

Podobně vysoký podíl zaznamenala i co do výnosů, konkrétně 86,2 %. Závislé přístupové body se standardem 802.11ax pak podle analytické společnosti tvořily 3,1 % dodávek a 6,1 % výnosů v podnikovém segmentu.

Pokles i mezi spotřebiteli

Spotřebitelský trh WLAN produktů vykázal ve třetím čtvrtletí tohoto roku také meziroční pokles, a to o 5,3 % na 2,2 miliardy dolarů. Nadpoloviční většinu prodaných zařízení a téměř tři čtvrtiny tržeb si připsala zařízení se standardem 802.11ac.

Podnikový trh WLAN se mění v souvislosti s nástupem nejnovějšího standardu Wi-Fi, na který postupně přecházejí dodavatelé i zákazníci,“ uvádí Brandon Butler z IDC. „Očekáváme, že Wi-Fi 6 bude hnacím motorem růstu v příštím roce.“

V CEE zazářilo jen Rumunsko

Z geografického hlediska přinesl trh WLAN smíšené výsledky. Například na asijskopacifickém trhu mírně posílila Čína, ovšem Jižní Korea a Japonsko vykázaly dvouciferné propady o 16,2 %, resp. o 19,8 %.

Růst podle IDC zpomalil i v celé Evropě. Náš region CEE oslabil o mírných 1,7 %, přičemž potěšil jen 11,9% nárůst Rumunska. Prodeje v západní Evropě meziročně klesly o 4,5 %; nejhorší výsledek vykázalo Spojené království s 10% propadem.

O 8 % však posílil region Středního východu a Afriky, a to hlavně díky 25,5% růstu katarského trhu. Latinská Amerika meziročně oslabila o 12,1 %, americký trh zase ve sledovaném období stagnoval při 0,1% růstu.

Velká ztráta CommScope

Co se týče jednotlivých výrobců, IDC uvádí, že lídr trhu Cisco sice meziročně oslabil o 4,9 %, v mezičtvrtletním srovnání ovšem posílil o 1,9 %. Jeho dominantní podíl na trhu WLAN nepatrně klesl z 44,9 % na 44,2 %.

Tržby společnosti HPE/Aruba vyrostly o 1,3 %, posílení o 9,4 % si připsalo i třetí Ubuiquiti. To navíc zvýšilo svůj tržní podíl z 6,8 % ve druhém čtvrtletí tohoto roku na současných 7,1 %. Nejsilnější růst zaznamenalo Huawei, o 11,2 %.

Naopak značka CommScope (dříve známá pod názvem Arris/Ruckus) ve sledovaném období vykázala 20,3 % meziroční propad. Podíl výrobce na trhu se smrskl z 5,8 % ve druhém kvartálu 2019 na aktuálních 5,2 %.

Graf – Vývoj tržních podílů a příjmů největších výrobců

Graf – Vývoj tržních podílů a příjmů největších výrobců
Úvodní foto: blackboard @stock.adobe.com

Komentáře