IDC: Celosvětový trh IT služeb by se v příštím roce měl vrátit k růstu

Analytici vylepšili prognózu pro trh IT a podnikových služeb. Aktuálně odhadují, že letos vykáže pokles o 2,3 %, přičemž už v příštím roce znovu poroste.

IDC: Celosvětový trh IT služeb by se v příštím roce měl vrátit k růstuSpolečnost IDC ve své aktuální zprávě informuje, že globální tržby z IT a podnikových služeb v první polovině roku 2020 meziročně poklesly o mírných 1,9 % těsně pod hranici 500 miliard dolarů.

Analytici odhadují, že trh bude oslabovat do konce roku, nicméně dodávají, že vyhlídky jsou aktuálně méně pesimistické než před několika měsíci. Zatímco červnová prognóza počítala s celoročním poklesem o 2,8 %, nová uvádí oslabení o 2,3 %.

IDC uvádí, že situace na straně nabídky zůstává nedotčená. Většina poskytovatelů služeb pomohla zaměstnancům klientů bez větších obtíží přejít na práci z domova.

Jelikož většina providerů očekává, že lidé budou ve zvýšené míře pracovat z domova do konce roku 2020 a i v části roku 2021, analytická společnost předpokládá, že krátkodobý finanční dopad na trh bude jen omezený.

Lepší vyhlídky pro Evropu

Z regionálního hlediska analytici podotýkají, že aktuální vývoj na trhu služeb v USA je poněkud pesimističtější. Na druhou stranu se situace zlepšila na několika významných mezinárodních trzích včetně Evropy a Číny.

Prognóza pro Evropu se dočkala výrazného vylepšení. Zatímco HDP eurozóny by se letos mělo propadnou o více než 8 %, jde o menší pokles, než se původně předpokládalo. Většina evropských vlád totiž během krize prokázala vysokou míru spolupráce.

Analytici dodávají, že uzavírání provozů a výpadky v rozpočtech spojené s protipandemickými opatřeními pravděpodobně povedou k širšímu přijímání cloudu a outsourcingu či offshoringu služeb. I proto se dá předpokládat, že se klíčové trhy v Evropě zotaví rychleji.

Zdroj: IDCKomentáře