IDC: Celosvětový trh externích podnikových úložišť na konci roku pokračoval v útlumu

Trend zůstává stejný – objem dodané kapacity roste, tržby klesají, byť mírně. V zelených číslech ve sledovaném období skončila jen Čína, trh v našem regionu EMEA oslabil o 2,4 %.

IDC: Celosvětový trh externích podnikových úložišť na konci roku pokračoval v útlumuSpolečnost IDC ve své analýze informuje, že tržby globálního trhu externích podnikových úložišť v posledním čtvrtletí roku 2020 meziročně klesly o 2,1 % na 7,8 miliardy dolarů. Celkový objem kapacity nicméně stoupl o 8,3 % na 135,1 exabajtu.

Tržby neformální skupiny výrobců s názvem ODM, která dodává produkty přímo provozovatelům obřích datacenter, se ve sledovaném období vyšplhaly na 6,6 miliardy dolarů, což je meziročně o 2,0 % více. Objem kapacity vyrostl o 7,6 % na 76 exabajtů.

Trh s externími úložnými systémy klesal čtyři kvartály v řadě, což vedlo k celkovému oslabení trhu o 4,0 % za celý rok 2020,“ uvedl Greg Macatee z IDC. Osamělým ostrůvkem pozitivního vývoje byla podle něj Čína, která na konci roku vykázala 28% růst.

Premiant Čína, propadák ve zbytku Asie

IDC dále uvádí, že celkové tržby segmentu celoflashových polí (AFA) ve čtvrtém čtvrtletí meziročně klesly o 6,9 % na 3 miliardy dolarů. Segment hybridních polí (HFA) si pak ve sledovaném období polepšil o 5,8 % na bezmála 3,2 miliardy dolarů.

Z geografického hlediska si nejlépe vedla již zmiňovaná Čína, ostatní země a regiony ztrácely. Tržby v EMEA meziročně klesly o 2,4 %, v Japonsku o 7,8 %, v USA o 10,1 %. Ještě hůře si vedl asijskopacifický region a Latinská Amerika s propady o 14,4 %, resp. 18,3 %.

Co je jednotlivých výrobců týče, lídrem trhu byl ve čtvrtém kvartálu 2020 podle analytické společnosti Dell Technologies, následovaný společnostmi HPE, Huawei a NetApp. Nejsilnější pětici uzavíralo IBM.

Graf – Top 5 výrobců podle podílu na trhu

Graf – Top 5 výrobců podle podílu na trhu 4Q20

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © ssidorov - Fotolia.com

Komentáře