IDC: Celosvětové výdaje na edge computing se do roku 2024 vyšplhají na 250 miliard dolarů

Investice do edge computingu by navzdory ekonomické nejistotě měly do konce prognózovaného období stoupat dvouciferným tempem. Nejsilnější kategorií budou přitom služby.

IDC: Celosvětové výdaje na edge computing se do roku 2024 vyšplhají na 250 miliard dolarůSpolečnost IDC odhaduje, že globální trh edge computingu v roce 2024 dosáhne hodnoty 250,6 miliardy dolarů. Do konce prognózovaného období by tak měl růst v průměru o 12,5 % ročně.

Analytici poukazují na to, že společností, které do edge computingu investují, je čím dál více; zároveň s tím stoupá konkurence mezi jednotlivými výrobci.

Mezi největší hráče v oblasti hyperškálovatelných řešení dle IDC patří Amazon Web Services (AWS), EquinixGoogle, IBM, MicrosoftOracle Switch.

Na poli poskytovatelů fyzické infrastruktury se zase ve významné míře prosazují společnosti jako AMD, Dell Technologies, Ericsson, HPE a Intel. Důležité síťové funkce pro edge datacentra pak poskytují AT&T, Lumen a Verizon.

Téměř polovina výdajů poputuje na služby

IDC předpokládá, že o největší část výdajů na edge computing se postarají Spojené státy a západní Evropa. Z regionálního hlediska bude mít Severní a Jižní Amerika 45% podíl na celkových výdajích, EMEA 27,9% a asijskopacifický region 27,2%.

Průmyslovými odvětvími, které budou investovat nejvíce, budou podle analytiků diskrétní výroba a služby následované maloobchodem a procesní výrobou. Nejrychleji porostou výdaje ve službách, a to v průměru o 15,4 % ročně.

Z technologického hlediska budou v roce 2024 největší kategorií služby (46,2 % výdajů), následované hardwarem (32,2 %) a souvisejícím softwarem (21,6 %).

Přestože i trh edge computingu zasáhl ekonomický dopad covidu-19, výrobci mohou počítat se stabilním růstem až do konce prognózovaného období,“ uzavírá Marcus Torchia z IDC.

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © Dreaming Andy - Fotolia.com

Komentáře