IBM: Tři pětiny Čechů minimálně tuší, co to jsou cloudové služby

Musí být dobře zabezpečené (69 %), vylučovat ztrátu dat (50 %) a být poskytované velkou a důvěryhodnou společností (41 %) – to jsou hlavní nároky českých spotřebitelů na cloudové služby podle studie zadané společností IBM.

IBM: Tři pětiny Čechů minimálně tuší, co to jsou cloudové službySpolečnost IBM oznámila výsledky jí zadané studie na vzorku pěti stovek dospělých českých spotřebitelů, ze které vyplynulo, že nadpoloviční většina Čechů – přesně 61 %  již slyšelo o pojmu cloudové služby.

IBM uvádí, že cloudu mají větší povědomí muži (72 %) než ženy (51 %). Ve věkové skupině 18 až 24 let rozumí pojmu cloud podle průzkumu dokonce 91 % oslovených, z respondentů starších 65 let ovšem jen třetina, přesněji 35 %.

Pro srovnání, v Polsku slyšelo o cloudových službách 78 % respondentů. Tento podíl se pohybuje mezi 70 a 80 % napříč všemi věkovými skupinami, u mužů i žen,“ vysvětluje Petr Leština, manažer pro cloudové služby IBM Česká republika.

Podle mého názoru lze tento výrazný rozdíl připisovat tomu, že v Česku v podstatě cloud není tématem veřejné debaty,“ přemítá. Pozitivní zprávou je, že cloud za užitečnou kategorii 72 % Čechů, v kategorii 18 až 24 let dokonce 90 %.

Ve veřejné správě ano, ale pozor na špionáž

Více než polovina dotázaných (52 %) by umožnila využití cloudu ve veřejné správě, zároveň se ale 75 % z nich obává možného zneužití údajů, špionáže či úniku dat. Podle Čechů jsou cloudové služby nejvhodnější pro odvětví telekomunikací (73 %), průmysl (73 %) a maloobchod (71 %).

Naopak 76 % respondentů nepovažuje cloudová řešení za vhodná pro bezpečnostní aplikace. Zároveň pouze 28 % dotázaných uvedlo, že by se cloudové servery měly nacházet na území České republiky.

Celkem 48 % Čechů považuje cloud obecně za bezpečný, přičemž 10 % v této oblasti nemá žádné obavy. Většinu respondentů znepokojuje možný neoprávněný přístup k jejich údajům (55 %), ztráta dat (40 %) a netransparentní zacházení s jejich daty (35 %).

Podle IBM stojí za pozornost, že Češi považují cloudové služby za šetrné k životnímu prostředí (52 %), ale pouze 40 % souhlasí s tím, že cloudy snižují spotřebu elektrické energie.

Respondenti se ovšem obávají, že údaje uložené v cloudu mohou být nějakým způsobem dále zpracovávány (51 %) nebo k nim může získat přístup neoprávněná osoba (49 %).

Firmy čeká přesun klíčových aplikací

V první fázi digitální transformace se firmy soustředily na nákladovou efektivitu a zabezpečení údajů. Podle našeho odhadu doposud podniky završily prvních 20 % své cloudové cesty,“ říká Leština.

Druhou kapitolou, tedy dalších 80 %, je přesun aplikací zásadního významu od dodavatelského řetězce po bankovnictví do cloudu. Podniky budou hledat hybridní cloudové dodavatele a partnery, kteří jim pomohou s řízením většího počtu cloudů od různých poskytovatelů,“ dodává.

Zdroj: IBM
Úvodní foto: © bloomua - Fotolia.com

Komentáře