IBM: Cloud v roce 2020 nabídne efektivnější automatizaci i specifická řešení

V tomto roce se podle ředitele divize hybridních cloudových služeb v IBM můžeme těšit na rozmach edge computingu, automatizovaných nástrojů pro správu cloudu či uvedení cloudových řešení pro specifická odvětví.

IBM: Cloud v roce 2020 nabídne efektivnější automatizaci i specifická řešeníJim Comfort, generální ředitel divize hybridních cloudových služeb ve společnosti IBM, zveřejnil pět předpovědí pro oblast cloudu v letošním roce. Odhaduje, že výrazně poroste využití právě hybridních cloudů.

Podniky budou podle Comfort používat hybridní cloud především k rychlému zavádění aplikací, které urychlují digitální transformaci a zároveň vylepšují zákaznickou zkušenost. Zároveň budu věnovat více pozornosti zabezpečení cloudů.

Vyšší bezpečnosti budou chtít docílit prostřednictvím pokročilých šifrovacích a ochranných řešení a nových technologií, jako je například cloud computing. Pro efektivnější provoz cloudových ekosystémů začnou také zavádět automatizační nástroje.

Comfort uvádí pět nejvýraznějších trendů, které budou v oblasti cloudu dominovat:

1) Edge computing se prosadí i díky 5G

Edge computing je dle Comforta novou kapitolou cloudu. Maloobchodníci budou moci využívat rychlejší aktualizaci nákupních trendů, továrny zase budou schopné provádět prediktivní údržbu porouchaných zařízení.

Důležitým prvkem bude i 5G; podniky v nejbližší době začnou začleňovat edge v rámci svých hybridních cloudových strategií, čemuž napomohou právě sítě nové generace. I díky tomu budou ekosystémy na bázi hybridního cloudu výkonnější.

2) Další fázi hybridního multicloudu bude dominovat automatizace

Comfort uvádí, že společnosti ve velkém měřítku zavádějí hybridní multicloudové strategie a využívají flexibilitu k přesunu kritických obchodních aplikací do různých prostředí – veřejného, lokálního nebo soukromého cloudu – dle potřeby.

Vzhledem ke složitosti systémů budou však podniky hledat cesty, jak cloudová prostředí spravovat co nejefektivněji. K tomu by jim měly pomoci i nové automatizované nástroje fungující na principu umělé inteligence.

3) Součástí hybridních cloudových strategií se stanou ezpečnostní „velitelská centra“

Zhruba 60% klíčových pracovníků pro IT označilo v průzkumu IBM bezpečnost jako nejdůležitější atribut při výběru poskytovatele cloudu. V tomto roce se proto objeví další nástroje, které pomohou rychleji reagovat na incidenty.

Dalším ukazatelem toho, že se v roce 2020 dočkáme propojenějšího bezpečnostního ekosystému, je podle Comforta i nástup DevSecOps, kde je bezpečnost integrovaná již do samotného vývojového procesu.

4) Můžeme očekávat i další specifické cloudy

Comfort naznačuje, že v letošním roce se objeví další cloudová řešení šitá na míru vybraným odvětvím. Již v roce 2019 byl představený cloud pro finanční služby, na němž bude Bank of America hostovat klíčové aplikace a pracovní vytížení.

Globální výzkum IBM ukázal, že jen 40 % organizací zvládá spravovat multicloudová prostředí. I proto 61 % dotázaných uvedlo, že od specifických cloudových služeb by uvítali zjednodušenou správu a provoz.

5) Nástroje open source podpoří rozmach Kubernetesu

V roce 2020 se vývojáři podle Comforta zaměří na nástroje, které podporují rychlé nasazení aplikací; pomohou tak podnikům udržovat tempo digitální transformace. To znamená například přijetí filozofie DevOps.

Comfort předpovídá, že s tím, jak více a více organizací začne využívat Kubernetes a OpenShift, poroste i tempo přijímání technologií jako Red Hat Operators, které se stanou nedílnou součástí ekosystému Kubernetes.

Zdroj: IBM
Úvodní foto: kras99 @ Fotolia.com

Komentáře