Grand Thorton: Přechod na DVB-T2 s sebou přinese příležitost za 20 miliard korun

Plánovaný přechod na vysílací technologii DVB-T2 a nový kodek má podle analytiků společnosti Grand Thorton donutit 60 % českých domácnosti k nákupu nové televize nebo set-top boxu. Celkově mají Češi do roku 2020 do nového vybavení investovat přes 20 miliard korun.

Grand Thorton: Přechod na DVB-T2 s sebou přinese příležitost za 20 miliard korunZ analýzy poradenské společnosti Grant Thornton vyplývá, že přechod na novou generaci televizního signálu přijde české domácnosti do konce roku 2020 na 20,8 miliardy korun. Investovat do nové televize nebo set-top boxu bude muset 60 % českých domácností – ty, které v současnosti přijímají digitální terestrický signál.

Důvodem vynucené výměny televizí případně set-top boxů bude změna vysílací technologie z DVB-T na DVB-T2 a současně s tím související změna kodeku z MPG-2 pravděpodobně na HEVC nebo MPG-4. Vysílací technologie se mění kvůli uvolnění části kmitočtů mobilním operátorům, kteří potřebují větší prostor pro poskytování mobilního vysokorychlostního internetu.

Změna je definitivní. Není to v rovině úvah a je zcela jasné, že čeští televizní diváci budou muset do svých peněženek pro částku kolem 20 miliard korun do konce roku 2020 skutečně sáhnout," uvedl David Pirner ze společnosti Grant Thornton.

Nové televize za 18,5 miliardy

Společnost uvádí, že V ČR je nyní 4,2 milionu domácností a v každé z nich je průměrně 1,84 televize. Průměrná cena televize je 11 000 Kč a průměrná cena set-top boxu 750 Kč. Grand Thorton očekává, že z domácností, kterých se problém týká, si 60 % pořídí novou televizi a 40 % nový set-top box.

Do nových TV by v takovém případě Češi investovali zhruba 18,5 miliardy korun, do set-top boxů pak necelých 2,5 miliardy korun. Do odhadovaných nákladů jsou zahrnuty pouze TV a set-top boxy umístěné v domácnostech. Další přístroje bude nutné vyměnit na chatách či jiných rekreačních zařízeních a také například na úřadech nebo v restauracích.

Další náklady mohou být spojené s přeladěním televizního kanálu. Nové DVB-T2 sítě budou totiž ve velké části případů vysílat na nových kmitočtech. Vysílat se velmi pravděpodobně bude ze stejných pozic, a proto nebude nutné nové směrovat anténu. Jiná situace však má nastat u společných antén (STA), které se technickým zásahům nevyhnou.

Není to tak, že přechod na novou technologii přináší jen samá negativa. Rozhodně se zvedne kvalita poskytování vysokorychlostního internetu a také získáme možnost významného rozšíření vysílání v HD případně 4K včetně možnosti zvýšení počtu kanálů v terestrickém vysílání," uvedl David Pirner.

Zdroj: Gran Thorton
Úvodní foto: © Yuri Arcurs - Fotolia.com

Komentáře