GLS: Pandemie ovlivnila fungování výdejních míst, pětina provozoven měla zavřeno

I přes komplikovanou situaci na jaře provozovatelé výdejních míst neztrácejí optimismus a další propady tržeb v souvislosti s možnou druhou vlnou neočekávají.

GLS: Pandemie ovlivnila fungování výdejních míst, pětina provozoven měla zavřenoSpolečnost GLS ve svém průzkumu odhalila, že pandemie koronaviru na několik měsíců výrazně zasáhla také kamenné prodejny, které zároveň slouží jako výdejní místa pro logistické firmy. Pětina z nich měla úplně zavřeno.

Kamenné prodejny podle dotazování i přes propady tržeb v prvním pololetí vidí situaci poměrně optimisticky. Dva ze tří provozovatelů výdejních míst v České republice očekávají stabilizaci v druhé polovině roku a 17 % dokonce předpokládá nárůst tržeb.

GLS zjistilo, že i přes vládní opatření během koronavirové pandemie mohla více než polovina provozoven (55 %) pokračovat ve své hlavní činnosti, i když 28 % s jistým omezením, např. zboží prodávali pouze přes okénko a ve zkrácené době.

S výdejními aktivitami počítají i do budoucna

Výdejní místa balíkových přepravců podle průzkumu profitují především ze zvýšeného počtu příchozích zákazníků do prodejny, uvádí to čtyři z pěti kamenných prodejen (77 %).

Dvě pětiny (40 %) provozoven považují za výhodný dostatečný příjem z provozu výdejního místa pro konkrétního přepravce a jedna pětina vnímá jako výhodu možnost výdělku za balíky přijímané k odeslání.

Provozovatelé výdejních míst naopak neradi komunikují s nespokojenými příjemci balíků (30 %). Necelá pětina pak za nevýhodu považuje časovou zátěž na úkor vlastního prodeje; podobný počet uvádí problémy se skladováním a nutnost pracovat s nadrozměrnými a těžkými balíky.

Přepravní společnost ve svém dotazování v neposlední řadě zjistila, že většina provozoven u všech balíkových přepravců počítá s činností výdejního místa i do budoucna (73 %), další za předpokladu zvýšení odměny (24 %).

Zdroj: GLS
Úvodní foto: GLS

Komentáře