GLS: Kartou v e-shopech platí 44 % Čechů, zájem o dobírku dlouhodobě klesá

Platba kartou online je doménou především mladších generací. Nejvíce takto platí lidé ve věku 18 až 26 let (58 %), naopak starší generace si podle průzkumu GLS na tuto metodu teprve zvyká.

GLS: Kartou v e-shopech platí 44 % Čechů, zájem o dobírku dlouhodobě klesáSpolečnost GLS uvádí, že při nákupu zboží v e-shopech volí platbu kartou online 44 % Čechů. Nejčastěji kartou na internetu platí mladí lidé ve věku 18 až 26 let (58 %), obliba však rok od roku roste také u starší generace (z 27 % v roce 2019 na letošních 29 %).

Každý týden podle průzkumu GLS platí kartou na internetu pětina lidí (20 %), zároveň však 8 % respondentů uvádí, že tuto formu placení zásadně nevyužívá. Mezi nimi převažují starší lidé ve věku 54 až 65 let a lidé s nižším vzděláním.  

Oproti předchozím rokům se ale situace postupně zlepšuje a přibývá seniorů, kteří jdou s dobou a s přehledem zvládají online nakupování i placení kartou. Částečně tomu přispěla také pandemie koronaviru, ale i skutečnost, že platba kartou bývá obecně levnější,“ uvádí Pavel Včela, ředitel GLS Česká republika.

Zájem o dobírku klesá nehledě na pandemii

Z průzkumu dále vyplynulo, že zájem o dobírku v hotovosti i kartou v České republice dlouhodobě klesá. Aktuálně využívá tuto formu placení 18 %, ještě v loňském roce to však bylo 22 %, předloni ještě o 7 % více.

Platbu na dobírku v hotovosti podle GLS dnes využívá přibližně jeden z deseti Čechů (11 %), platbu kartou při přebírání balíku pouze 7 % lidí. Jedná se zejména o seniory a lidi žijící v menších obcích do 5 000 obyvatel.

Zdroj: GLS

Úvodní foto: © goodluz - Fotolia.com

Komentáře