GfK: Západoevropský trh technického zboží zakončil rok 2015 růstem o 2,8 %

Nálada spotřebitelů je dobrá a trh technického spotřební zboží v západní Evropě vyrostl za rok 2015 o 2,9 %. V posledním kvartálu se pak zvýšil o 2,8 %, přičemž nejvyšším tempem rostl segment telekomunikací.

GfK: Západoevropský trh technického zboží zakončil rok 2015 růstem o 2,8 %Podle pravidelné zprávy společnosti GfK dosáhl západoevropský trh s technickým spotřebním zbožím v poslední čtvrtletí roku 2015 tržeb ve výši 62,8 miliard eur, což v porovnání se stejným obdobím roku 2014 představuje zvýšení o 2,8 %.

Podle ukazatele GfK Temax Western Europe byl příznivý i celý rok 2015, když oproti předchozímu roku došlo k meziročnímu nárůstu tržeb o 2,9 % na 208,9 miliardy eur. Největším tempem rostl sektor telekomunikací následovaný sektory malých a velkých spotřebičů.

Telekomunikace: Trh chytrých telefonů je živ a zdráv

V posledním čtvrtletí roku 2015 činil obrat v segmentu telekomunikací 16,1 miliardy eur, oproti stejnému období roku 2014 tedy došlo ke zvýšení o 8,5 %. Za celý rok si sektor polepšil o 11,7 % a celkové tržby dosáhly 51,1 miliardy eur.

Ačkoli se zdálo, že trh s chytrými telefony je ve většině zemí západní Evropy již nasycen, výsledky byly v tomto segmentu pozitivní, protože spotřebitelé nahrazovali starší smartphony novými modely.

IT: Bouřlivá doba a příznivé vyhlídky

Trh s informačními technologiemi v západní Evropě si v posledním čtvrtletí roku 2015 s obratem 16,8 miliardy eur pohoršil o 0,3 %. Tržby za celý rok 2015 pak dosáhly 55,9 miliardy eur, což rovněž odpovídá mírnému poklesu, konkrétně o 0,9 %).

IT sektor prošel v roce 2015 řadou změn včetně restrukturalizace, a to především v segmentu počítačových produktů. Nové modely, operační systémy a cloudové produkty přinášejí spotřebitelům nové výhody, což podle GfK umožní trhu růst, a to nejen v roce 2016, ale i v následujícím období.

Spotřební elektronika: Televize stáhly trh do červeného

Ani ve čtvrtém kvartálu roku 2015 se západoevropský trh se spotřební elektronikou nedočkal obratu k lepšímu. Celkové tržby dosáhly 9,5 miliardy eur a oproti poslednímu čtvrtletí roku 2014 se tak snížily o 2,1 %. Obrat za celý rok 2015 pak činil 29 miliard eur, což představuje meziroční pokles o 5,2 %.

Vzhledem k tomu, že trh spotřební elektroniky je značně spojen s poptávkou po televizorech, negativní vývoj v roce 2015 korespondoval s poklesem prodeje televizorů. Segmentu audioproduktů se naopak opět dařilo díky inovativním produktům a řešením.

Kancelářská technika: Tiskárnám se daří dobře

Ve čtvrtém kvartálu roku 2015 byl západoevropský trh s kancelářskou technikou a spotřebním materiál poměrně stabilní a vygeneroval tržby ve výši 4,8 miliardy eur. Celkový roční obrat se pohyboval okolo 18 miliard eur.

Již delší dobu je patrný pozitivní vývoj v segmentu tiskáren. Díky velmi úspěšnému předvánočnímu období se opět zvýšil prodej inkoustových tiskáren a multifunkčních laserových zařízení.

Malé spotřebiče: Silný růst napříč trhem

Sektor malých domácích spotřebičů si ve čtvrtém čtvrtletí roku 2015 opět vedl dobře – v porovnání se stejným obdobím předchozího roku došlo k 9%zvýšení obratu na 5,1 miliardy eur. Celková hodnota tržeb za rok 2015 dosáhla 15,9 miliardy při meziročním zvýšení o 8,8 %.

V předvánočním období se nejvíce prodávala zejména plně automatická espresa a také tyčové a robotické vysavače. Poptávka byla i po produktech osobní péče.

Velké spotřebiče: Stabilní růst díky úsporným modelům

Ve čtvrtém kvartálu roku 2015 byl u velkých domácích spotřebičů zaznamenán meziroční růst o 4,9 % na 8,9 miliardy eur. Sektor vykazoval dobré výsledky během celého roku 2015 – celkový obrat činil 33 miliard eur a oproti roku 2014 tak vzrostl o 5,3 %.

Na pozitivním vývoji se podílely všechny produktové skupiny, přičemž ceny byly podle GfK v průběhu roku velmi stabilní. K největšímu nárůstu došlo u spotřebičů energetické třídy A++ a A+++. V posledním čtvrtletí nadprůměrně vzrostl také prodej praček, sporáků a mikrovlnných trub.

Fototechnika: Rostoucí zájem o drahé modely

Za poslední čtvrtletí roku 2015 vygeneroval sektor fototechniky tržby v hodnotě 1,5 miliardy eur, čímž došlo k meziročnímu poklesu o 5,7 %. Celkový obrat za rok 2015 činil 5,6 miliardy eur, což v meziročním srovnání znamená zhoršení o 6,9 %.

GfK však dodává, že zároveň vzrostla poptávka po kvalitních fotoaparátech v cenové kategorii nad 1 000 eur a ke stabilizaci prodeje přispěly také výměnné objektivy.

GfK TEMAX: Dobrý závěr úspěšného roku

GfK uvádí, že rostoucí hrozba terorismu ani příliv uprchlíků se na náladě evropských spotřebitelů ke konci roku 2015 příliš neprojevily. Díky neustálému zlepšování ekonomické situace ve většině evropských zemí a cenám energie, které jsou nadále velmi příznivé, byl v posledním čtvrtletí roku 2015 zaznamenán růst.

Vzhledem k těmto podmínkám si trh s technickým spotřebním zbožím v období od října do prosince polepšil a závěr roku 2015 tak byl pozitivní a úspěšný.

Zdroj: GfK
Úvodní foto: .shock - Fotolia.com

Komentáře