GfK: Západoevropský trh elektroniky a spotřebičů v prvním kvartálu stagnoval

Růst v segmentech domácích spotřebičů a telekomunikací stačil pouze na vyrovnání poklesu v ostatních sektorech. Celkové tržby za první čtvrtletí dosáhly 50,8 miliardy eur.

GfK: Západoevropský trh elektroniky a spotřebičů v prvním kvartálu stagnovalZápadoevropský trh s technickým spotřebním zbožím byl v prvním čtvrtletí roku 2016 stabilní. Podle zprávy GfK TEMAX se během kvartálu zvýšila hodnota prodeje velkých i malých domácích spotřebičů a telekomunikačních produkt, zatímco v ostatních sektorech obrat mírně klesl. Celkové tržby za první čtvrtletí dosáhly 50,8 miliardy eur.

Graf - Kvartální vývoj trhu v předchozích letech

GfK TEMAX WE

Zdroj: GfK

Tržby z IT klesají, tabletům s Windows se ale daří

Sektor IT sice oproti stejnému čtvrtletí roku 2015 vykázal mírné zhoršení, ale díky obratu ve výši 13,3 miliardy eur byl v uvedeném období největším sektorem západoevropského trhu s technickým spotřebním zbožím.

Hlavní kategorie tohoto sektoru se nadále potýkaly s problémy, ale poměrně dobře se dařilo tabletovým počítačům (zařízení 2v1 s oddělitelnou obrazovkou a klasické tablety s operačním systémem Windows).

Větší úhlopříčky a stolní počítače si z hlediska hodnoty prodeje pohoršily a pokračoval také pokles u tabletů. Omezený přírůstek hardwarových produktů se negativně podepsal i na prodeji periferních zařízení.

Telekomunikace mírně rostly

Tržby v sektoru telekomunikací meziročně vzrostly o 2,5 %. S hodnotou prodeje ve výši 12,1 miliardy eur se tak jedná o druhý největší sektor trhu s technickým spotřebním zbožím.

Trh s chytrými a mobilním telefony vykazoval smíšené výsledky. V několika státech včetně Dánska, Španělska a Řecka se projevilo nasycení trhu chytrými telefony, zatímco ve Velké Británii, Francii, Itálii a zemích Beneluxu naopak obrat rostl.

U produktové skupiny „wearables“ (nositelná elektronika) nadále přetrvává pozitivní vývoj, přičemž v některých případech byl nárůst i více než 100%.

Poptávka po tiskovém hardwaru se snížila

Pro sektor kancelářské techniky nezačal rok 2016 příliš dobře, když za první čtvrtletí došlo k meziročnímu snížení obratu o 3 %. Mírně se snížila poptávka po tiskovém hardwaru a také klesl tržní podíl inkoustových multifunkčních zařízení (MFD), inkoustových cartridgí a rovněž tonerů. Růstový trend pokračoval pouze u barevných laserových multifunkcí.

Spotřební elektronika stagnovala

Ani v prvním čtvrtletí roku 2016 nebyl vývoj sektoru spotřební elektroniky příznivý – v meziročním srovnání došlo k poklesu o 1,4 %. Významné zvýšení tržeb však zaznamenala Francie, kde proběhl přechod z televizního vysílání ve standardním rozlišení (SDTV) na vysílání ve vysokém rozlišení (HD).

Oproti stejnému období loňského roku dvouciferně rostl segment herních konzolí, reproduktorů a bezdrátových mini reproduktorů. Mezi evropskými spotřebiteli se využívání herních zařízení a produktů k poslechu hudby stalo rozšířenější než sledování televize.

Segment fota pokračuje v propadu

Hodnota prodeje fototechniky dosáhla za první kvartál roku 2016 celkem 1,1 miliardy eur, což představuje snížení o 8,5 % oproti stejnému období předchozího roku.Dvouciferný pokles byl zaznamenán u modelů s pevným objektivem, které si meziročně pohoršily o 16 %. U dražších produktů, jako jsou fotoaparáty s výměnným objektivem a zrcadlovky, činil pokles pouze 7 %.

Velké domácí spotřebiče rostly nejvíce

Ve srovnání s prvním kvartálem roku 2015 si tento sektor polepšil o 4,1 %. Tržby vzrostly ve všech kategoriích s výjimkou mrazáků. Nárůst se projevil ve všech zemích, přičemž v Dánsku, Řecku a Portugalsku dosahoval dokonce dvouciferných hodnot, konkrétně 14,1 %, 11 % a 13 %. V prvním čtvrtletí roku 2016 opět mírně rostl prodej chytrých produktů, zatím však z omezeného základu.

Malé domácí spotřebiče rostly nepatrně 

Za první kvartál roku 2016 si mohl sektor malých domácích spotřebičů oproti stejnému období minulého roku připsat nepatrné zlepšení na úrovni 1 %, přičemž však například dánský trh vykázal dvouciferný meziroční nárůst ve výši 14,8 %. Celkové hodnota tohoto sektoru na západoevropském trhu činila za první kvartál letošního roku 4,2 miliardy eur.

Zdroj: GfK
Úvodní foto: .shock - Fotolia.com

Komentáře