GfK: V ČR je malý zájem o vzdálené ovládání chytrých domácností

Možnost vzdáleného ovládání světel, vytápění, spotřebičů nebo bezpečnostních systémů podle GfK využívá jen 17 % Čechů a dalších 9 % o tom uvažuje. Světový průměr obou ukazatelů je přítom bezmála dvojnásobný.

GfK: V ČR je malý zájem o vzdálené ovládání chytrých domácnostíSpolečnost GfK publikovala výsledky globálního spotřebitelského průzkumu, podle kterých Česká republika zaostává za světovým průměrem v oblasti vzdáleného ovládání domácností prostřednictvím chytrého telefonu, tabletu nebo počítače.

Pouze 17 % tuzemských respondentů (případně členů jejich rodin) ovládá nějaké zařízení v domácnosti na dálku. Celkový průměr ve 22 zemích, kde průzkum probíhal, přitom činí 30 %, tedy bezmála dvojnásobek.

Český trh bude navíc zřejmě zaostávat i v nejbližší budoucnosti, neboť pouze 9 % respondentů, kteří ještě svoji domácnost vzdáleně neovládají, deklarovalo, že se o tuto možnost zajímá. Světový průměr je i v tomto ohledu přibližně dvojnásobný.

Respondenti, kteří vzdálené ovládání využívají, mezi důvody nejčastěji uváděli kontrolu spotřeby energií (55 %), potřebu mít zabezpečený domov (34 %), šetrnost k životnímu prostředí (15 %), . potřebu udržování zdravého prostředí (14 %) a oblibu technologických trendů (13 %).

Průzkum proběhl na vzorku 27 000 respondentů ze 22 zemí z celého světa, z čehož 1 000 tvořili respondenti z České republiky.

Zdroj: GfK

Úvodní foto: ChannelWorld

Komentáře