GfK: Slovenský trh IT zakončil rok 2017 růstem o 2,4 %

Na pozitivním vývoji trhu se podepsal silný růst ve většině kategorií s výjimkou spotřební elektroniky a fotoaparátů. Za celý rok pak trh vyrostl o mírnější 2 %.

GfK: Slovenský trh IT zakončil rok 2017 růstem o 2,4 %Pravidelná zpráva GfK TEMAX uvádí, že slovenský trh technického spotřebního vykázal ve čtvrtém kvartálu 2017 meziroční nárůst o 6,1 %. Výrazně tak překonal celoroční průměr, který činil 2 %. K pozitivnímu vývoji přispěly téměř všechny sektory kromě fota a spotřební elektroniky.

Informační technologie si mírně polepšily

V oblasti informačních technologií došlo k pozitivnímu růst téměř ve všech kategoriích. Růst byl tažen zejména zvyšující se průměrnou cenou, která celkově zvedla o více než 10 %. Negativním trendem byl naopak mírný meziroční pokles u monitorů bez TV tuneru.

Nejvyšší nárůst průměrné ceny byl zaznamenán u přenosných počítačů, a sice o bezmála 20 %. K výraznému nárůstu cen došlo také u tabletů. Za celý rok 2017 si oblast IT meziročně polepšila o mírnější 2,4 %.

Telekomunikace rostly nejsilněji

Oblast telekomunikací* byla s 15,1% meziročním růstem vůbec nejdynamičtější z celého trhu. Pozitivním trendem byla rostoucí poptávku po phabletech, negativním trendem byl klesající podíl telefonů podporujících pouze jednu SIM kartu. Za celý loňský rok však telekomunikace stagnovaly při 0,4% poklesu.

* Založeno na datech za „open market“.

Kancelářskou techniku táhne inkoust

Kancelářská technika vykázala meziroční nárůst o 8,3 %, a to především díky inkoustovým tiskárnám a multifunkčním zařízením. Negativní trendem byl pokračující pokles poptávky po laserových multifunkčních zařízeních. Za celý došlo v této oblasti k 1,8% růstu.

Spotřební elektronika se výrazně propadla

Oblast spotřební elektroniky vykázala v závěru roku propad o bezmála 10 % a dopadla tak nejhůře z celého trhu. V kategorii TV pokračoval posun poptávky směrem k větším úhlopříčkám a technologiím s vyšší kvalitou obrazu. Průměrná cena TV vlivem toho narostla o více než 10 %.

V oblasti audia pokračoval dvouciferný růst řady kategorií, přičemž největší přírůstek o bezmála 60 % zaznamenala kategorie minireproduktorů a dokovacích stanic. Poměrně solidní nárůst byl také v kategorii reproduktorů.

Negativním trendem byl pokles průměrné ceny televizorů s úhlopříčkou 45 palců a více. Pokračující pokles byl zaznamenán také v kategorii tradičních audiosystémů a domácích kin. Za celý rok 2017 poklesla oblast spotřební elektroniky o mírnější 4,9 %.

Foto trh opět silně klesal

Oblast fotoaparátů a jejich příslušenství zaznamenala pokles o 8,6 %. Pozitivním trendem byla rostoucí průměrná cena kompaktů i zrcadlovek. Negativní vliv měla naopak pokračující dvouciferný pokles poptávky po kompaktech s pevným objektivem. Za celý rok tato oblast vykázala mírný nárůst o 2,5 %.

Velké domácí spotřebiče pokračovaly v solidním růstu

Trh velkých domácích spotřebičů vykázal v závěru roku 2017 nárůst o 8,1 %. Nejrychleji rostoucí skupinou zůstaly sušičky, které meziročně vyrostly o téměř 40 %. Dvouciferně rostl také segment myček.

Růst byl obecně zaznamenán téměř ve všech kategoriích s výjimkou odsavačů par, které však poklesly pouze o 1 %. Za celý rok 2017 vyrostly velké domácí spotřebiče o 4,7 %.

Malé domácí spotřebiče opět dvouciferné

Malé spotřebiče byly s meziročním zvýšením obratu o 13,5 % druhou nejsilněji rostoucí oblastí trhu Velmi dynamický vývoj zaznamenaly kategorie zubní hygieny a kávovarů.

Oblast odšťavňovačů se naopak propadla o více než 30 %. Za celý rok 2017 vykázaly malé domácí spotřebiče silný 12,1% růst.

Tabulka – Vývoj hodnoty prodeje v jednotlivých segmentech trhu technického spotřebního zboží

GfK TEMAX SK 4Q17

Zdroj: GfK
Úvodní foto: © .shock - Fotolia.com

Komentáře