GfK: Růst slovenského trhu elektroniky a spotřebičů se zvýšil na 14 %

Slovenský trh technického spotřebního zboží vstoupil do nového roku se slušným růstem o 6,5 % a ve druhém kvartálu toto tempo více než zdvojnásobil. Hlavním faktorem byl 40% zvýšení obratu v kategorii telekomunikací.

GfK: Růst slovenského trhu elektroniky a spotřebičů se zvýšil na 14 %Slovenský trh technického spotřebního zboží vykázal podle výsledků pravidelné studie GfK TEMAX ve druhém čtvrtletí 2018 mohutný nárůst o 14 % oproti stejnému období minulého roku. Hlavním tahounem celého trhu byl klíčový segment telekomunikací.

Nepatrný růst IT, ne však díky PC

Oblast IT zaznamela ve druhém kvartálu nepatrný meziroční nárůst o 0,8 %. Pozitivní zprávou je dvouciferný růst v segmentu tenkých přenosných počítačů a pokračující růst tabletů. Zároveň však došlo k celkovému poklesu v segmentech PC a monitorů.

Masivní poptávka po chytrých telefonech

Oblast telekomunikací vykázala masivní meziroční nárůst o 40,9 % a byla zdaleka nejdynamičtějším a také největším segmentem celého trhu. Jediným „negativem“, které GfK našlo, je pokles poptávky po chytrých telefonech bez biometrické identifikace.

Audio nevyrovnalo pokles videa

Totéž se nedá říci o oblasti spotřební elektroniky, která se ve druhém kvartálu propadla o 8 %. GfK hovoří o dynamickému růstu kategorií systémů domácího audia a reproduktorů, který však nedokázal vyvážit pokles v klíčové kategorii televizorů.

Foto trh se propadl o pětinu

Pokud by se dalo na vývoj trhu sázet, na pokles segmentu fotoaparátů by byl vypisován velmi nízký kurz. Ve druhém kvartálu zde došlo k propadu o 21,3 %. Pozitivní zprávou je růst oblasti systémových kompaktů, negativní pak propad zrcadlovkek.

Sušičky táhly oblast velkých spotřebičů

Velké domácí spotřebiče byly druhým nejsilněji rostoucím oblastí trhu s meziročním nárůstem přes 11 %. Dařilo se většině kategorií, přičemž nejvíce rostla poptávka po sušičkách. Jedinou kategorií s negativním vývojem byly digestoře.

Kávu ano, smažák ne

Dobře se dařilo také prodeji malých domácích spotřebičů, které vykázaly nárůst o bezmála 7 %. Výrazně rostl obrat v oblastech kávovarů a zubní hygieny, k poklesu naopak došlo v kategoriích fritéz a odšťavňovačů.

Tabulka – Kvartální vývoj slovenského trhu technického spotřebního zboží (miliony eur)

GfK TEMAX 2Q18 SK

Zdroj: GfK
Úvodní foto: © .shock - Fotolia.com

Komentáře