GfK: Poptávka po počítačích prudce roste, ale jen díky tabletům

Průzkum GfK ukázal, že tablety táhnou celosvětovou poptávku po počítačích vzhůru. Obliba klasických počítačů naopak klesá.

GfK: Poptávka po počítačích prudce roste, ale jen díky tabletůmStudie společnosti GfK v oblasti trhu s počítači pro první pololetí tohoto roku přinesla nová čísla celkové poptávky po počítačích i po jednotlivých typech zařízení.

Celosvětová poptávka stoupla v uvedeném období o 18 %, přičemž samotný segment tabletů zaznamenal růst o 126 %. Zájem o klasické typy počítačů naopak klesá; přenosné typy o 9 % a stolní počítače dokonce o 21 %.

Největší růst je v regionu CEE

Přestože k růstu celkové poptávky došlo všude, data z jednotlivých regionů se podstatně liší jeho mírou. Například v oblasti Asie a Tichomoří došlo k růstu o pouhá 3 % a v Jižní Americe jen o 7 %. Opačný extrém se vyskytl v „našem“ regionu střední a východní Evropy, kde poptávka vzrostla téměř o polovinu (49 %).

O vzestup poptávky se však všude bez výjimky postaraly tablety. Prodej stolních a přenosných počítačů stoupal jen na Blízkém východě a v Africe (o méně než deset procent, zatímco celkový vzrůst poptávky v regionu byl 44 %) a ve všech ostatních regionech znatelně klesal, často o dvouciferná procenta.

Společnost GfK odhaduje, že celkový celosvětový vzrůst poptávky za celý rok bude mezi 15 a 20 procenty.

Vliv Windows 8 se zatím nedostavil

Očekávaný pozitivní vliv operačního systému Windows 8 na prodej klasických počítačů se zatím neprojevil. Studie to přikládá malé rozšířenosti zařízení s dotykovými obrazovkami a nevyhovující maloobchodní nabídce.

Jediný druh zařízení, který zaznamenal větší zájem, jsou proto ultratenké přenosné počítače. V regionu západní Evropy se tento typ podílí 12 % na celkové poptávce po klasických počítačích a u jeho podílu je očekáván další růst.

Dalším uváděným faktorem je zásadní změna uživatelského přístupu k počítačům, jejichž primární účel postupně přechází od práce k zábavě. I to nahrává segmentu tabletů.

Až trojnásobně vyšší poptávka po tabletech

Samotná poptávka po tabletech zaznamenala obrovský nárůst ve všech regionech - v západní Evropě o 110 %, na Blízkém východě a v Africe o 150 % a ve střední a východní Evropě a Společenství nezávislých států dokonce o více než 200 %.

Největší růst obliby v rámci segmentu potom zaznamenaly malé, sedmipalcové tablety. Zatímco u velkých tabletů s devíti- nebo desetipalcovými displeji už dochází k jistému přesycení, malé tablety celosvětově vyrostly o necelých 450 %, přičemž uváděné faktory jsou zejména cena a přenositelnost.

Trend na rok 2013

Podle studie je zde jasný trend pro zbytek roku – počítače se všemi komponenty v monitoru, dotykové notebooky, malé tablety, periferie a obaly.

Růst by měla zaznamenat i nová zařízení, jako jsou konvertibilní notebooky nebo notebooky s vysunovací obrazovkou. Očekává se, že poptávka po nových formách výpočetní techniky vzroste do konce roku o 13-18 % celosvětově a o 19-24 % v západní Evropě.

Zdroj: GfK
Úvodní foto: © Scanrail - Fotolia.com

Komentáře